Anal Apse


Bilgi

Dışkılama sırasında makat bölgesinde ağrı ile başlar, daha sonra kızarıklık, şişlik ve sıcaklık artışı gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca ateş, terleme, halsizlik ve makattan iltihap şeklinde akıntı ve makatta şişlik ele gelmesi diğer belirtileridir.

Sebep

Anal apse, makatta iltihaplanma sonucu irin toplanması ile oluşur. Genellikle makat salgı bezlerinin iltihaplanmasından köken alır ve yayılır. Bu bezlerin esas görevi, mukus salgılayarak dışkı çıkışını kolaylaştırmaktır.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri. Çoğu hastada tanı için muayene yeterlidir. Bazen ultrason ve MR istenebilir.

Etken

Dışkı bezlerin salgı çıkış noktalarını tıkanması ve iltihaplanması

Tedavi

Acil cerrahi gerektiren iltihabi bir hastalıktır. Anestezi altında apse drenajı yapılır. Apse boşaltıldıktan sonra, ağrı, ateş ve diğer iltihabi bulgular hızla iyileşecektir. Bu iyileşme sürecinde antibiyotik, ağrı kesici ve sıcak su oturma banyosu kullanılabilir. Uygun antibiyotik tedavisine hekiminiz karar verecektir. Anal apsenin tanı ve tedavisi geciktikçe, apse hızla yayılır ve kompleks bir hal alır.

Risk

Bu durum daha sık olarak erkeklerde ve sindirim sistemi hastalığı olanlarda görülür. Her yaş grubunda görülebilmekle birlikte 30-40 yaş arasında daha sık görülür. Sıklıkla dışkı yumuşaklığının arttığı ilkbahar-yaz aylarında görülür. Sulu dışkı bezlerin salgı çıkış noktalarını tıkayarak hastalığı tetiklemektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı