Anemi (Kansızlık)


Bilgi

Kansızlığın başlıca belirtiler; güçsüzlük, halsizlik, çabuk yorulma, soluk cilt, soluk beniz, nefes darlığı, baygınlık hissi, çarpıntı ve bayılmadır. Anemide halsizlik, çarpıntı gibi belirtilerin yanı sıra; hafıza problemleri, konsantrasyon bozuklukları, iç sıkıntısı, üşüme, saç dökülmesi ve tırnaklarda kolay kırılma, dil ve dudak kenarlarında yara gibi fiziksel etkiler de görülebilmektedir

Sebep

Kansızlık hastalığı ya da diğer adıyla anemi, kanda bulunan ve alyuvar ya da eritrosit olarak da bilinen kırmızı kan hücrelerin sayısının azalmasıdır. Nefes almakla akciğerlerdeki hava keseciklerine dolan oksijen, buradaki kılcal damarlara geçer ve alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak bütün vücut dokularına taşınır. Eğer hemoglobin, olması gereken normal değerinden daha az ise, bu duruma kansızlık (anemi) denir.

Bakım

-

Tahlil

Anemi bir hastalık olmayıp başka bozukluk/hastalıkların yansımasıdır. Öncelikle altta yatan bu hastalıkların araştırılması ve bulunması gerekmektedir. Anemi tanısını koymak için öncelikle uzman bir hekim tarafından muayene yapılır, hikayesi alınarak, kan tahlilleri yapılır. Mutlak surette alyuvarlar ve diğer kan hücrelerinin mikroskobik incelemesi yapılmalıdır.

Etken

En sık neden demir eksikliğidir. Demir eksikliği dışında B12 vitamini, folik asit eksikliği, kan hücrelerinin hızla yok olması, kalıtsal hastalıklar ve kemik iliğinin her hangi bir nedenle iyi çalışmaması aneminin diğer sebepleri arasında yer alır.

Tedavi

Anemi nedenine göre tedavi edilir. Bundan dolayı aneminin neden geliştiği araştırılmalıdır. Demir eksikliği tedavisinde bebeklerde şurup veya damla kullanılırken, yetişkinlerde ağızdan demir ilacı alınması sağlanır. Erişkin hasta da kan kaybı olup olmadığı araştırılmalı ve kanayan yer tespit edildiğinde tedavisi yapılmalıdır.

Risk

Anemi kimi zaman ilaç tedavisine bile gerek olmayan nedenlerden kaynaklanırken, kimi zaman ise altta yatan kanserlerin bir belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle adet görmeyen kadınlarda (menapoz sonrası) ve her yaşta erkek hastalarda demir eksikliği anemisi, alta yatan gastrointestinal sistem kanserleri açısından uyarıcı olmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı