Bilgi
Ani işitme kaybı hasta tarafından bazen tek ya da çift taraflı işitme azlığı olarak fark edilebileceği gibi, aniden ortaya çıkan çınlama uğultu ya da kulakta dolgunluk hissi şeklinde de belirti verebilir. Baş dönmesi bu belirtilere eşlik edebilir. Böyle bir durum fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey size en yakın kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına hemen başvurmak olmalıdır.
Sebep
Ani işitme kaybı, önceden herhangi bir işitme probleminiz yokken, üç gün içinde ortaya çıkan genellikle tek taraflı olmakla birlikte iki taraflı da olabilen, tıbbi olarak kanıtlanmış iç kulak ve/veya işitme sinirindeki bir probleme bağlı olarak gelişen işitme kaybıdır.
Bakım
-
Tahlil
Kesin tanı ancak KBB uzmanı tarafından yapılan bir kulak ve işitme muayenesinin ardından yapılacak olan işitme testi ile konulabilir. İşitme testi ile işitme kaybının derecesi ve hangi frekansları etkilediği ortaya konur. İşitme testi sonrasında ani işitme kaybı saptana hastalarda metabolik, damarsal, enfeksiyöz nedeni araştırmaya yönelik kan tahlilleri ve MRI istenebilir.
Etken
Ani işitme kaybı çoğunlukla nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Bunun dışında viral enfeksiyonlar, travma, çok şiddetli sese maruziyet, damarsal olaylar, basınç değişikliği, hastanın geçirmekte olduğu iç kulak hastalığı, gizli seyreden beyin sapı tümörleri, bazı sistemik hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir.
Tedavi
Hastalar hiç bir tedavi almasalar dahi genel olarak % 60-65 oranında kendiliğimden kısmi veya tam iyileşme gösterebilir. Ancak hastalığın başlangıcından itibaren tedaviye başlama süresi geciktikçe iyileşme beklentisi azalmaktadır. Bu nedenle erken tedavi önem kazanmaktadır. Ani işitme kaybı tedavisinde plazma genişleticiler, damar açıcılar, antiviral, antioksidan ilaçlar, vitaminler ve kortikosteroidler (kortizon) kullanılabilir. Ayrıca hiperbarik oksijen tedavisi uygulanabilir. Tedavide en çok etkinliği kanıtlanmış ilaç kortizondur.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı