Bilgi
Ankilozan spondilit belirtileri arasında, boyun ağrısı, bel ağrısı, bel hareketlerinde sertlik (tutukluk), omurgada sertlik (tutukluk), yorgunluk, omurganın öne doğru eğilmesi, gözlerde ağrı ve kızarıklık bulunmaktadır. Daha ileri evrelerde, boyun hareketlerindeki ciddi kısıtlanmayla, baş hareket edemez, görüş alanı daralır ve kişi ancak tüm vücudunu çevirerek başına yön verebilir
Sebep
Ankilozan spondilit, omurgada hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Hastalığa bağlı omurgaya esneklik sağlayan bağların ardışık kemikleşmesiyle, omurga adeta alçıya alınmış gibi sabitlenir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, kan tetkikleri, HLA B27, görüntüleme yöntemleri (sakroiliyak MRI gibi).
Etken
Ankilozan spondilite neyin sebep olduğu bilinmiyor; ancak HLA-B27 genini taşıyanların, hastalığa yakalanma riski fazladır.
Tedavi
Tedavinin amacı, ağrı ve tutukluğu gidermek, omurgadaki deformite (sakatlık) önlemek veya geciktirmektir. Kalıcı hasar gelişmeden erken dönemde verilen ankilozan spondilit tedavisi, çok başarılıdır. Nonsteridal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve tümör nekroze edici faktör blokerleri (anti-TNF), doktorunuz tarafından uygun görülürse başlanır. Sigara bırakılmalı ve düzenli egzersiz programı uygulanmalıdır.
Risk
HLA-B27 genini taşıyanların, hastalığa yakalanma riski fazladır. Türkiye’deki ankilozan spondilitli hastaların %80’i bu geni taşımaktadır. Bu nedenle aile öyküsü çok önemlidi

Hastalık Sorgulama Programı