Bilgi
Anoreksiyalı kişiler çoğunlukla bir problemleri olduğunu şiddetle reddederler. Yaptıklarını görmez veya buna inanmazlar. Yardım almalarını sağlamak çoğunlukla sevdiklerine kalır. Kilo alma korkusu, kilo kaybı, depresyon, aşırı egzersiz yapma, adet düzensizliği ya da adet kanamasının olmaması, yiyecek saplantısı, kabızlık giderici (müshil) ya da idrar söktürücü ilaçlar kullanmak gibi belirtiler görülür. Çok zayıf bile olsalar kilolu olduklarını düşünürler.
Sebep
Kişinin şişmanlama korkusu yüzünden bilinçli olarak yemek yememesi ve zayıf kalma için aşırı çaba sarf etmesi şeklinde kendini gösteren bir bozukluktur. Bu durum, kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür ve genellikle ergenlik döneminde başlar.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, kilo ve boy ölçümünü ve psikiyatrik muayeneyi de içeren detaylı fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri.
Etken
Yeme bozuklukları, tam olarak nedeni saptanamamış karmaşık rahatsızlıklardır. Aile geçmişi, sosyal faktörler ve kişilik özellikler sebep olabilir.
Tedavi
Anoreksiya hem fiziksel hem de duygusal bir problem olduğu için; doktor, diyetisyen ve bir ruhsal sağlık danışmanıyla yapılan tedavi daha olumlu cevap verir. Eğer kötü beslenme ve aşırı açlık bedeninizi yıpratmaya başlamışsa, tıbbi tedavi öncelikli olmalıdır. Doktorunuz osteoporoz, kalp rahatsızlıkları veya depresyon gibi anoreksiyanın sebep olduğu tıbbi durumları tedavi edecektir. Bir diyetisyen sağlıklı bir yolla kilo almanızı sağlayacaktır. Probleminizi kendi başınıza çözmeye çalışmayın, muhakkak yardım alın.
Risk
Ailesinde anoreksiya veya bulimiya nervoza gibi yeme bozukluğu olanlar, bale, mankenlik veya jimnastik gibi bedeni sürekli kontrol altında tutmayı gerektiren bir iş veya spor yapanlar, adölesan yaşta olanlar, kadın cinsiyet, her zaman mükemmel olmaya çalışan kişilikler daha riskli gruplardır.

Hastalık Sorgulama Programı