Aort Darlığı (Aort Stenozu)


Bilgi

Aorta kapağında darlığın derecesi ile birlikte sol karıncık kası kanı büyük dolaşıma pompalayabilmek için daha fazla güç harcamak zorunda kalır. Bu ise zamanla sol karıncığın büyümesine ve bir süre sonra sol karıncık kasının kasılabilme gücünde azalmaya yol açar. Yani zamanla kalp yetmezliği gelişir. Bu nedenle göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bayılma görülebilir.

Sebep

Aort kapağı kalbin sol karıncığı ile kalpten çıkan aort damarı arasında bulunur, yarımay şeklinde 3 adet yaprakçıktan oluşur ve kanın geri kaçmasını önler. Bu kapakta ortaya çıkan daralma aort stenozu olarak tanımlanır.

Bakım

-

Tahlil

Yakınmaları olan hastaların kalp doktoruna başvurmasıyla ilk muayenesi yapılır. Kalp seslerinde dinlemekle üfürüm duyulur. Kalp ultrasonu diyebileceğimiz ekokardiyografi cihazı ile kalp kapaklarındaki darlığın derecesi belirlenir. Kalp damarlarını da görüntülemek için kalp angiografisi de yapılabilir.

Etken

Normal yetişkinlerde aort kapak alanı 3–4 cm2’dir. Aort kapak alanının normal boyutlarının üçte birine inmesi aort darlığı kliniğine neden olmaktadır. Doğumsal nedenlerle kapağın dar olması, ileri yaşa bağlı aort kapağında kireçlenme ve ateşli romatizmal hastalığa bağlı kapağın deforme olması aort stenozu etkenleri arasındadır.

Tedavi

Şikâyeti olmayan hastalarda özel bir ilaç tedavisi yoktur. Hipertansiyonu olan hastalar uygun hipertansiyon ilaçları ile tedavi edilmelidir. Şikâyeti olan hastalarda ise tedavi cerrahidir. Tekrarlayan romatizmal nedenli aort kapak hastalığında, aort kapağının hasarlanmasında şiddetli artış meydana gelmektedir. Bu nedenle ateşli romatizmal hastalık geçiren hastaları boğaz hastalıklarından korunmalı ve doktor kontrolünde her ay penisilin iğnesi yapılmalıdır.

Risk

Kalp kapağında hasarı olan hastalar, ufak cerrahi girişimlerden (diş çektirme, sünnet, endoskopi yapılması gibi ) önce mutlaka doktoruna danışmalı ve uygun antibiyotik tedavisi planlanmalıdır. Ufak cerrahi girişimlerden sonra kana geçen bakteriler hasarlı kalp kapağında hayatı tehdit eden iltihaba neden olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı