Bilgi
Aort kapak yetmezliğinin başlıca belirtileri, göğüs ağrısı, bayılma, yorgunluk, sırtüstü yatarken ya da egzersiz sırasında görülen nefes darlığı ve çarpıntıdır.
Sebep
Aort kapağı, kalbin sol karıncığı ile aort damarı arasında bulunur. Bu kapak normalde, kalbin sol karıncığı kasıldığında açılır ve gevşediğinde ise tekrar kapanır. Aort kapak yetmezliği, aort kapağının tam olarak kapanamaması halidir ve bu durumlarda sol karıncığın aort damarına pompaladığı kanın bir bölümü, kalp kası gevşediğinde, yeniden sol karıncığa geri döner. Böylece sol karıncık, sürekli olarak geri dönmüş olan bir miktar kanı daha yeniden ileri pompalamak zorunda kalır. Bu sol kalbin iş yükünü artırır ve çok çalışan sol kalp büyümek zorunda kalır. Bir süre sonra artık kalp yorulur ve kalp yetmezliği oluşur.
Bakım
-
Tahlil
Yakınmaları olan hastaların kalp doktoruna başvurmasıyla ilk muayenesi yapılır. Kalp seslerinde dinlemekle üfürüm duyulur. Kalp ultrasonu diyebileceğimiz ekokardiyografi cihazı ile kalp kapaklarındaki darlığın derecesi belirlenir. Kalp damarlarını da görüntülemek için kalp angiografisi de yapılabilir.
Etken
Aort kapak yetmezliğinin önde gelen nedenleri; romatizmal kalp hastalığı, künt darbelerle yırtılması, kalbin iç zarının iltihabına (endokardit) bağlı yaprakçıkların hasar görmesi, yaprakçıkların bağlı bulunduğu aort kökünde genişleme olması, hipertansiyon, Marfan sendromu, bazı bağ doku hastalıkları.
Tedavi
Hipertansiyonu olan hastalar uygun hipertansiyon ilaçları ile tedavi edilmelidir. Şikâyeti olan hastalarda ise tedavi cerrahidir. Tekrarlayan romatizmal nedenli aort kapak hastalığında, aort kapağının hasarlanmasında şiddetli artış meydana gelmektedir. Bu nedenle ateşli romatizmal hastalık geçiren hastaları boğaz hastalıklarından korunmalı ve doktor kontrolünde her ay penisilin iğnesi yapılmalıdır.
Risk
Kalp kapağında hasarı olan hastalar, ufak cerrahi girişimlerden (diş çektirme, sünnet, endoskopi yapılması gibi ) önce mutlaka doktoruna danışmalı ve uygun antibiyotik tedavisi planlanmalıdır. Ufak cerrahi girişimlerden sonra kana geçen bakteriler hasarlı kalp kapağında hayatı tehdit eden iltihaba neden olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı