Hipofiz Bezi Yetmezliği


Bilgi

Hipopituitarizm belirtileri eksik olan hormona, eksikliğin derecesine ve eksikliğin ortaya çıkma zamanına göre değişebilir. Çocukluk çağı hipopituitarizm belirtileri arasında gelişme geriliği, boy kısalığı, gecikmiş cinsel gelişme, güçsüzlük, yorgunluk, baş ağrısı, görme bozuklukları ve düşük kan basıncıdır. Bulgular yavaş gelişir ve çocuklarda çocuğun ilk yaşlarında başlar. Erişkinlerde ilk görülen belirtilerden biri hipogonadizmdir. Yani, erkeklerde tüylerin dökülmesi veya uzamaması, çocuk sahibi olamama, kadınlarda ise adet sıklığında ve adet kanamalarında azalma, gebe kalamama görülebilir.

Sebep

Hipofiz bezi, beyinin alt kısmında, orta hatta ve burun kökünün tam arkasına uyan bölgeye denk gelen yerde bulunan bir organdır. Bu bezden büyüme hormonu, tiroid uyarıcı hormon, folikül uyarıcı hormon, lüteinize edici hormon, prolaktin, ACTH, antidiüretik hormon ve oksitosinden salgılanır. Hipofiz bezi bu hormonları salgılayarak, tiroid, böbreküstü bezleri, testisler ve yumurtalıklar gibi diğer hormon salgılayan bezlerin çalışmalarını kontrol eder. Bu hormonlar vücutta cinsel gelişme, kemik gelişmesi, kas yapımı, stresle baş etme ve hastalıklardan korunma gibi birçok önemli fonksiyona yardım ederler. Hipopituitarizm, hipofiz bezi yetmezliğidir. Hipofiz bezinden salgılanan hormonların miktarındaki azalma sonucu gelişir

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve kan tetkikleri. Tiroid hormonları, seks hormonları ve kortizol hormonları bir hastada düşükse hipofiz yetmezliği akla gelir. Kesin teşhis için bazı ileri testler yapılmalıdır.

Etken

Hipopituitarizmin başlıca nedenleri arasında, travma, kanser, enfeksiyon, felç (inme) ve doğum sırasında oluşan kan kaybı bulunmaktadır.

Tedavi

Eksik olan hormonlar yerine konur. Yani hangi hormon eksikse o hormon ilacı verilir. Tedavi eksik olan hormonun cinsine ve eksikliğine bağlı olarak uzun süre hatta ömür boyu sürebilir.

Risk

Hipofiz bezi adenomlarına (iyi huylu tümörler) bağlı olarak hipofizin basıya uğraması ve hipofiz adenomuna yapılan cerrahi müdahale hipofiz bezi yetmezliği için önde gelen risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı