Bilgi
Artritin belirtileri; eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğudur.
Sebep
Artrit eklemin iltihaplanması demektir. Bu iltihaplanma tek bir eklemde ya da birden çok eklemde meydana gelebilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler, kan tetkikleri ve gereğinde eklem boşluğundan sıvı alınarak analiz edilmesi (artrosentez).
Etken
Çoğunlukla, enfeksiyon vücudun başka bir yerinde başlar ve kan dolaşımı yoluyla eklem boşluğuna gelir. Daha seyrek olarak da enfeksiyon, eklemde cerrahi bir prosedür, enjeksiyon veya başka işlemler sırasında başlar. Yetişkinlerde ve çocuklarda, septik artrite neden olan yaygın bakteriler Haemophilus influenza, stafilokok ve streptokoklardır.
Tedavi
Septik artrit tedavisi öncelikle damardan güçlü antibiyotik kombinasyonunun uygulanması, yanı sıra enfekte eklem sıvısının eklemden boşaltılmasıdır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için antibiyotiklerin hemen uygulanması gereklidir. Tanının gecikmesi ya da yetersiz tedavi edilmesi durumunda önemli sakatlıklara hatta ölüme neden olabilir.
Risk
Küçük çocuklar, yaşlılar, açık yaraları olanlar, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar, kanser ve diyabet hastaları, damar içi madde bağımlılığı olan bireyler ve eklemleri hasar görmüş olanlar risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı