Bilgi
Hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve nefes almada güçlük başlıca belirtileridir. Bu belirtilerin şiddetlenmesi ve alevlenmesi astım atağı (astım nöbeti) olarak adlandırılır. Bu nöbetler sırasında hava yolları iyice daralır ve kişi yeterince oksijen almaz.
Sebep
Astım, bronş ve bronşiyol denilen ve aldığımız havayı akciğerlere taşıyan boru şeklindeki hava yollarının daralmasına verilen addır. kronik bir akciğer hastalığıdır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi ve kan tetkikleri
Etken
Alerjik (dış etkenlerden kaynaklanan) ve alerjik olmayan (iç etkenlerden kaynaklanan) olmak üzer iki tip astım vardır. Alerjik astım; tıpkı diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi (alerjik rinit, alerjik konjonktivit), hava yoluyla alınan polen, ev tozu akarı, küf ve evcil hayvan tüyü gibi alerjenlerden kaynaklanır. Alerjik olmayan astım ise endişe, stres, egzersiz, soğuk ya da kuru hava ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır.
Tedavi
Astımın nöbetleri genelde geçicidir ve iki tip ilaç ile tedavi edilir. Bunlar; belirtileri durdurmak ve gidermek için hızlı ve rahatlatıcı ilaçlar ve belirtilerin oluşmasını önlemek için uzun süre etkili ilaçlardır. Alerjik astımın tedavisinde alerji aşıları (immünoterapi) da etkili olabilmektedir. Bu işlem için öncelikle hangi alerjenin sorumlu olduğunu bulmak amacıyla alerji testinden geçilir ve alerji aşıları, astım nöbetine yol açan alerjen maddenin dozunun zaman içerisinde giderek arttırılarak vücuda verilmesi ile uzun bir süre boyunca uygulanır.
Risk
Bu hastalarda alerjik rinit ya da atopik dermatit gibi diğer alerjik hastalıkların olma ihtimali daha fazladır.

Hastalık Sorgulama Programı