Astigmat


Bilgi

Başlıca belirtiler, bulanık görme, baş ağrısı ve şaşılıktır.

Sebep

Astigmat, korneanın (iris ve lens üzerindeki gözün berrak kısmı) şekil düzensizliğinden kaynaklanan bir görme bozukluğu durumdur. Çoğu insan belli bir derecede astigmata sahiptir ve bu durumun kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Astigmat, sıklıkla yakın görürlük (miyop) gibi diğer görme bozukluklarıyla birlikte bulunur.

Bakım

-

Tahlil

Göz uzmanı muayenesi

Etken

Kornea tabakasının şeklindeki bu düzensizlikten dolayı ışık bir noktaya, bir demet olarak odaklanamaz, bunun yerine ışık bu noktaya saçılmış ve dağınık bir şekilde odaklanır. Bu durum bulanık görmeye neden olur.

Tedavi

Astigmatlar gözlük kullanmak haricinde astigmatın derecesine göre kontak lens, astigmatik keratotomi ameliyatı ve kornea nakli (düzensiz tiplerinde) gibi değişik tedavi şekillerinden de fayda görebilir.

Risk

Kişi gözlüğü ilk taktığında baş dönmesi, bulantı hissi, boşluğa düşecekmiş gibi, bastığı zemini yamuk ve yükselmiş gibi hissettiğini söyler. Böyle bir gözlükle merdivenden düşme, kaza yapma riski olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı