Atriyal Fibrilasyon


Bilgi

Atriyal fibrilasyonda, çarpıntı (kalbinin attığını hissetme), artmış kalp hızı, bayılma hissi, nefes darlığı, bayılma, göğüs ağrısı gibi belirtiler görülür.

Sebep

Atriyal fibrilasyon, kalbin üst odalarının (atriyumlar) normal kasılma yerine titreştiği bir durumdur. Normalde kalp belli bir ritim ile kasılır. Sağ kulakçığın tavanında bulunan ve sinüs düğümü adı verilen bir noktadan düzenli olarak çıkan elektrik uyarıları, önce kulakçıkları, daha sonra da kulakçıklar ile karıncıklar arasında bulunan ve atrioventriküler düğüm denilen noktayı geçerek karıncıkları uyarır. Karıncıkların uyarılması ile karıncıklar kasılır ve kan vücuda pompalanır. Atriyal fibrilasyonda, kulakçıklarda normalin dışında ve birçok farklı noktadan kaynaklanan düzensiz uyarılar çıkar. Bu durum hem kalbin ahenginde bozulma (aritmi), hem de normalden çok hızlı atmasına neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, kalp muayenesini de içeren sistemik muayene, EKG, kan tetkikleri, gereğinde 24 saatlik EKG kaydı (Holter), ekokardiyografi, anjiyografi ve elektrofizyolojik değerlendirme (EPS).

Etken

Atriyal Fibrilasyonun altında yatan nedenler genellikle mitral kapak hastalığı, hipertansiyon, kalp yetmezliği, aşırı alkol kullanımı, tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidi), bazı uyarıcı maddeler (kokain, metamfetaminler) ve diğer hastalıklardan kaynaklanan stres durumlarıdır.

Tedavi

Atrial fibrilasyon için birçok tedavi seçeneği mevcut olup, bunlar; ilaç tedavisi, kardiyoversiyon (kalp ritminin ilaç ya da elktrik akımı yoluyla normale çevrilmesi), ablasyon tedavisi (farklı odakların kontrollü yakılması tedavisi) ve pacemaker (pil) tedavisidir.

Risk

Atriyal fibrilasyon özellikle yaşlılarda daha yaygındır. Atriyal fibrilasyon tanılı hastalarda Kardiyolog önerisi ile emboli profilaksisi (pıhtı oluşumunun önlenmesi) amacıyla kumadin tedavisi kullanılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı