Ayak Mantarı

Bilgi
Ayakta kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku gibi belirtilerle kendisini gösteren ayak mantarları, erken tanı konulup tedavi edilmezse gövde derisine ve tırnaklara bulaşabilir. Mantar enfeksiyonu nedeniyle deri bütünlüğü bozulduğu için dışarıdan giren bakteriler selülit ve lenfanjit gibi daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara yol açabilir.
Sebep
Ayak mantarı ya da tinea pedis, ayak derisini ve özellikle de ayak parmak arasını etkileyen bir mantar hastalığıdır. Ayak mantarı en sık görülen mantar enfeksiyonudur.
Bakım
-
Tahlil
Mantar enfeksiyonunun tanısı deriden yapılan kazıntının mikroskop altında incelenmesiyle ve klinik olarak konulur.
Etken
Ayak mantarı enfeksiyonu, nemli, karanlık ve sıcak ortamları seven mantar mikrobunun ayak derisinde büyüyüp çoğalması ve enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir Ayağınız çok terliyor ve siz bunu önemsemiyorsanız, uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giyiyorsanız, ıslak zemine ayak basılan halka açık spor merkezlerini kullanıyorsanız, banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamıyorsanız, ayak mantarı gelişimine neden olabilirsiniz.
Tedavi
Enfeksiyon sınırlıysa kişinin krem kullanması yeterlidir. Şiddetli, yaygın ve dirençli enfeksiyonlarda ağızdan alınan mantara karşı etkili haplar önerilir. Tırnak tutulumu söz konusuysa tedavi süreci uzar. Dermatoloji uzmanı önerisiyle, en etkili şekilde iki hafta boyunca akşamları ince bir tabaka şeklinde uygulanan terbinafin ile tedavi edilir. Tedavi süresi azol türevi ilaçlarla ile 2 ila 4 haftadır.
Risk
Ayak mantarı bulaşıcıdır ve en sık genç erkeklerde görülür. Cildi kuru ve temiz tutmak ayak mantarından korunmanın en önemli yoludur. Normal günlük yıkama, dikkatlice kurulama ve çorapların değiştirilmesi mantar enfeksiyonu riskini en aza indirecektir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı