Bademcik İltihabı


Bilgi

Bademcik iltihabının belirtileri arasında boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş, titreme, baş ağrısı, kulak ağrısı, ses değişikliği ve ses kısıklığı bulunmaktadır. Vücutta ağrı, halsizlik, boyunda lenf bezlerinde ağrı ve şişme, ağız kokusu gibi belirtiler de gösterir. Geçmeyen ateş ve solunum güçlüğü çekilen durumlarda, bir an önce doktora gidilmelidir.

Sebep

Bademcik iltihabı bağışıklık sistemimizin bir parçası olan bademciklerde, yok edilemeyen bakteri ve virüslerin çoğalarak iltihaplanma meydana getirmesiyle oluşur. Akut tonsillit de denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, boğaz kültürü ve kan tetkikleri. Hızlı strep A testi ya da boğaz kültürü yapmadan iltihabın bakteri ya da virüs kaynaklı olup olmadığını ayırt etmek çok zordur.

Etken

Enfeksiyon genellikle streptoccus gibi bir bakteriden ya da enfeksiyöz mononükleoza neden olan Ebstein-Barr virüsünden kaynaklanabilir.

Tedavi

Sıvı alımının yeterli düzeyde olması ve ağız bakımının yapılması önemlidir. Ağız bakımını sağlamak için antiseptik gargara yapılması yeterli olacaktır. Bakteri kaynaklı iltihaplanmalarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanılması gerekebilir. Nadiren de olsa bazen tonsilit apseye (peritonsillar abse) dönüşür. Bu durumda apse içeriğinin boşaltılması gerekebilir.

Risk

Daha çok çocuklarda rastlanan bir durumdur. Bademcik İltihabına yol açan çoğu enfeksiyon bulaşıcıdır. Sık el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağzı kapama enfeksiyonun yayılmasını azaltabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı