Bilgi
Bademcik iltihabının belirtileri arasında boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş, titreme, baş ağrısı, kulak ağrısı, ses değişikliği ve ses kısıklığı bulunmaktadır. Vücutta ağrı, halsizlik, boyunda lenf bezlerinde ağrı ve şişme, ağız kokusu gibi belirtiler de gösterir. Geçmeyen ateş ve solunum güçlüğü çekilen durumlarda, bir an önce doktora gidilmelidir.
Sebep
Bademcik iltihabı bağışıklık sistemimizin bir parçası olan bademciklerde, yok edilemeyen bakteri ve virüslerin çoğalarak iltihaplanma meydana getirmesiyle oluşur. Akut tonsillit de denir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, boğaz kültürü ve kan tetkikleri. Hızlı strep A testi ya da boğaz kültürü yapmadan iltihabın bakteri ya da virüs kaynaklı olup olmadığını ayırt etmek çok zordur.
Etken
Enfeksiyon genellikle streptoccus gibi bir bakteriden ya da enfeksiyöz mononükleoza neden olan Ebstein-Barr virüsünden kaynaklanabilir.
Tedavi
Sıvı alımının yeterli düzeyde olması ve ağız bakımının yapılması önemlidir. Ağız bakımını sağlamak için antiseptik gargara yapılması yeterli olacaktır. Bakteri kaynaklı iltihaplanmalarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanılması gerekebilir. Nadiren de olsa bazen tonsilit apseye (peritonsillar abse) dönüşür. Bu durumda apse içeriğinin boşaltılması gerekebilir.
Risk
Daha çok çocuklarda rastlanan bir durumdur. Bademcik İltihabına yol açan çoğu enfeksiyon bulaşıcıdır. Sık el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağzı kapama enfeksiyonun yayılmasını azaltabilir.

Hastalık Sorgulama Programı