Depersonalizasyon Bozukluğu


Bilgi

Başlıca belirtisi bedenin çarpık algılanmasıdır. Kişi kendisini bir robot gibi veya bir rüyadaymış gibi hissedebilir. Bazı insanlar delireceklerinden ve endişeli veya kolayca paniğe kapılan biri olmaktan korkabilirler. Bazıları için belirtiler hafiftir ve çok kısa sürer. Ama diğerleri için belirtiler kronik (sürekli) olabilir ve yıllarca sürebilir veya nüksedebilir

Sebep

Depersonalizasyon bozukluğu, kişinin bedeninden ve düşüncelerinden bağlantısı kopmuş veya ayrık hissetme dönemleriyle dikkati çeker. Bozukluk bazen, kendinizi bedeninizin dışından gözlemliyor gibi veya bir rüyadaymış gibi hissetmek olarak tarif edilir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı psikiyatrik muayene ve öyküye dayanır. Özel olarak teşhis edecek hiçbir laboratuvar testi yoksa da doktor belirtilerin sebebi olarak fiziksel hastalığı veya ilaç yan etkilerini seçenekler arasından çıkarmak için röntgen ve kan testleri gibi çeşitli testler kullanabilir.

Etken

Depersonalizasyon bozukluğunun sebepleri hakkında çok az şey biliniyor ama biyolojik ve çevresel faktörler bir rol oynayabilir. Çoğunlukla kişinin başından geçen veya tanık olduğu yoğun stres veya savaş, istismar, kazalar, felaketler veya aşırı şiddet gibi travmatik bir olayla tetiklenir.

Tedavi

Psikoterapi, bilişsel terapi, ilaç tedavisi, aile terapisi, klinik hipnoz tedavi yöntemlerinin bileşimidir. Doktorunuz sizin için uygun olana karar verecektir.

Risk

Travmatik bir olay veya duygusal olarak üzücü bir deneyimi takiben hızlı müdahale depersonalizasyon bozukluğunun yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı