Depersonalizasyon Bozukluğu

Bilgi
Başlıca belirtisi bedenin çarpık algılanmasıdır. Kişi kendisini bir robot gibi veya bir rüyadaymış gibi hissedebilir. Bazı insanlar delireceklerinden ve endişeli veya kolayca paniğe kapılan biri olmaktan korkabilirler. Bazıları için belirtiler hafiftir ve çok kısa sürer. Ama diğerleri için belirtiler kronik (sürekli) olabilir ve yıllarca sürebilir veya nüksedebilir
Sebep
Depersonalizasyon bozukluğu, kişinin bedeninden ve düşüncelerinden bağlantısı kopmuş veya ayrık hissetme dönemleriyle dikkati çeker. Bozukluk bazen, kendinizi bedeninizin dışından gözlemliyor gibi veya bir rüyadaymış gibi hissetmek olarak tarif edilir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı psikiyatrik muayene ve öyküye dayanır. Özel olarak teşhis edecek hiçbir laboratuvar testi yoksa da doktor belirtilerin sebebi olarak fiziksel hastalığı veya ilaç yan etkilerini seçenekler arasından çıkarmak için röntgen ve kan testleri gibi çeşitli testler kullanabilir.
Etken
Depersonalizasyon bozukluğunun sebepleri hakkında çok az şey biliniyor ama biyolojik ve çevresel faktörler bir rol oynayabilir. Çoğunlukla kişinin başından geçen veya tanık olduğu yoğun stres veya savaş, istismar, kazalar, felaketler veya aşırı şiddet gibi travmatik bir olayla tetiklenir.
Tedavi
Psikoterapi, bilişsel terapi, ilaç tedavisi, aile terapisi, klinik hipnoz tedavi yöntemlerinin bileşimidir. Doktorunuz sizin için uygun olana karar verecektir.
Risk
Travmatik bir olay veya duygusal olarak üzücü bir deneyimi takiben hızlı müdahale depersonalizasyon bozukluğunun yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı