Bartholin Bezi Kistleri


Bilgi

Bartholin kistinin herhangi bir belirtisi yoktur. Vajina dudaklarında yumuşak ve ağrısız şişlik hissedilebilir. Bu kist rutin bir jinekolojik muayene sırasında fark edilebilir. Ancak, şişliklerin içi iltihap dolmuşsa apse oluşmuş demektir ve sürtünme ve dokunma ile acı verir. Cinsel ilişki sırasında ağrı olur. Apse oluşması yüksek ateşe de neden olabilir.

Sebep

Barholin kisti ise vajina girişinde yer alan bartholin bezlerinden gelişmektedir. Bartholin bezleri, vajenin girişinde, sağda ve solda olmak üzere her iki yanda yer alan ve yaklaşık bezelye büyüklüğünde olan bir çift salgı bezidir. İnce bir kanal ile vajinaya açılır ve görevi cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı görevi yaparak cinsel ilişkiyi kolaylaştırmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı bu kanal tıkanırsa Bartholin kisti meydana gelir.

Bakım

-

Tahlil

Jinekolojik muayene ile tanı konur.

Etken

Bartholin bezini vajinaya bağlayan kanalın tıkanması sonucu bartholin kisti ortaya çıkar. Hemofilus influenza, Klamidya gibi mikrobiyal ajanlarla enfekte olabilmektedir.

Tedavi

Eğer kist küçükse ve ağrıya neden olmuyorsa tedavi gerekmeyebilir. Ancak bartolin apseleri kesin olarak tedavi gerektiren durumlardır. Kistin apseye dönüşmesi durumunda cerrahi tedavi öncesi antibiyotik tedavisi gerekebilir. Cerrahi işlem yapılmaksızın tedavisi mümkün değildir.

Risk

Bartholin kisti en çok 20-30 yaş civarındaki cinsel olarak aktif kadınları etkilemesine rağmen her dönemde oluşabilir. Bakirelerde de görülebilir. Ancak, bartholin bezlerinin ergenlik dönemine kadar çalışmaya başlamaması nedeniyle çocuklarda oluşmaz.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı