Bilgi
Bartholin kistinin herhangi bir belirtisi yoktur. Vajina dudaklarında yumuşak ve ağrısız şişlik hissedilebilir. Bu kist rutin bir jinekolojik muayene sırasında fark edilebilir. Ancak, şişliklerin içi iltihap dolmuşsa apse oluşmuş demektir ve sürtünme ve dokunma ile acı verir. Cinsel ilişki sırasında ağrı olur. Apse oluşması yüksek ateşe de neden olabilir.
Sebep
Barholin kisti ise vajina girişinde yer alan bartholin bezlerinden gelişmektedir. Bartholin bezleri, vajenin girişinde, sağda ve solda olmak üzere her iki yanda yer alan ve yaklaşık bezelye büyüklüğünde olan bir çift salgı bezidir. İnce bir kanal ile vajinaya açılır ve görevi cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı görevi yaparak cinsel ilişkiyi kolaylaştırmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı bu kanal tıkanırsa Bartholin kisti meydana gelir.
Bakım
-
Tahlil
Jinekolojik muayene ile tanı konur.
Etken
Bartholin bezini vajinaya bağlayan kanalın tıkanması sonucu bartholin kisti ortaya çıkar. Hemofilus influenza, Klamidya gibi mikrobiyal ajanlarla enfekte olabilmektedir.
Tedavi
Eğer kist küçükse ve ağrıya neden olmuyorsa tedavi gerekmeyebilir. Ancak bartolin apseleri kesin olarak tedavi gerektiren durumlardır. Kistin apseye dönüşmesi durumunda cerrahi tedavi öncesi antibiyotik tedavisi gerekebilir. Cerrahi işlem yapılmaksızın tedavisi mümkün değildir.
Risk
Bartholin kisti en çok 20-30 yaş civarındaki cinsel olarak aktif kadınları etkilemesine rağmen her dönemde oluşabilir. Bakirelerde de görülebilir. Ancak, bartholin bezlerinin ergenlik dönemine kadar çalışmaya başlamaması nedeniyle çocuklarda oluşmaz.

Hastalık Sorgulama Programı