Behçet Hastalığı


Bilgi

Behçet hastalığı hemen bütün sistemleri ilgilendiren çok zengin bulgu ve belirtiler ile seyreder. En sık görülen belirtileri ağız ve genital bölgede tekrarlayan yaralar ve gözde ağrı, kızarıklık ve şişlik, eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık ve deri tutulumuna dair bulgulardır.

Sebep

Behçet hastalığı bir vasakülit yani damar iltihabıdır. Ağız içinde aftöz yaralar ve genital (cinsel) organlarda tekrarlayan ülserler görülür. Göz, deri, eklem, damar ve sinir sistemi de tutulan organlar arasındadır.

Bakım

-

Tahlil

Behçet hastalığının tanısı hekim tarafından hastanın klinik bulgularının değerlendirilmesi ile konulur. Günümüzde Behçet hastalığının kesin tanısını sağlayan spesifik bir laboratuvar incelemesi bulunmamaktadır.

Etken

Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etkilerine bağlı gelişebileceği hipotezi benimsenmektedir.

Tedavi

Hastalığa yaklaşım bir çok klinik dalların sıkı bir işbirliğini gerektirdiğinden, tedavi çoğu zaman göz doktoru, dermatolog, romatolog ile birlikte iletişim içinde yürütülmektedir.

Risk

Hastalığınızın yatışma ve alevlenmelerle seyrettiğini iyi bilinmeli ve zaman zaman olabilecek alevlenmelere hazırlıklı olunmalıdır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı