Bilgi
Behçet hastalığı hemen bütün sistemleri ilgilendiren çok zengin bulgu ve belirtiler ile seyreder. En sık görülen belirtileri ağız ve genital bölgede tekrarlayan yaralar ve gözde ağrı, kızarıklık ve şişlik, eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık ve deri tutulumuna dair bulgulardır.
Sebep
Behçet hastalığı bir vasakülit yani damar iltihabıdır. Ağız içinde aftöz yaralar ve genital (cinsel) organlarda tekrarlayan ülserler görülür. Göz, deri, eklem, damar ve sinir sistemi de tutulan organlar arasındadır.
Bakım
-
Tahlil
Behçet hastalığının tanısı hekim tarafından hastanın klinik bulgularının değerlendirilmesi ile konulur. Günümüzde Behçet hastalığının kesin tanısını sağlayan spesifik bir laboratuvar incelemesi bulunmamaktadır.
Etken
Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etkilerine bağlı gelişebileceği hipotezi benimsenmektedir.
Tedavi
Hastalığa yaklaşım bir çok klinik dalların sıkı bir işbirliğini gerektirdiğinden, tedavi çoğu zaman göz doktoru, dermatolog, romatolog ile birlikte iletişim içinde yürütülmektedir.
Risk
Hastalığınızın yatışma ve alevlenmelerle seyrettiğini iyi bilinmeli ve zaman zaman olabilecek alevlenmelere hazırlıklı olunmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı