Bel Fıtığı


Bilgi

Bel fıtığı (lumbal disk hernisi), bel omurundaki sinirler üzerine bası yapabilir ve siyatik adı verilen ve bacakta ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlüğe yol açabilir. Bel fıtığı belirtileri arasında, bel ağrısı, genellikle tek taraflı olan ve belden bacağa doğru yayılan bacak ağrısı, bacakta uyuşma, yanma, keçeleşme ve karıncalanma, ayak bileğinde güç kaybı, topallama, yürürken ayak bileğinin dönmesi, idrar kaçırma ya da idrar yapamama, kabızlık ya da dışkı kaçırma, bacakta felç ve sertleşme olmaması bulunmaktadır.

Sebep

Omurga, omur adı verilen kemiklerin üst üste dizilmesinden meydana gelmiştir. İki omur arasında disk denilen ve omurlar arasında adeta bir yastık görevi gören bir yapı vardır. Diskin merkezinde jelimsi bir tabaka (nükleus pulpozus) bulunur. Bu jelimsi madde bir dış tabaka ile (nükleus fibrozus) sarılmıştır. Yaşlanmayla birlikte, diskin merkezinde bulunan bu jelimsi madde özelliğini kaybeder. Bu durum diskin yastıkcık (amortisör) görevini yapamaz hale getirir. Diskin merkezindeki bu bozulma dış tabakayı da yırtılabilir. Dış tabakadaki bu yırtılma sunucu, diskin merkezindeki madde dışarı doğru çıkarak fıtıklaşır ve sinirler üzerine bası yapar. Bu duruma disk hernisi ya da disk fıtığı adı verilir. Disk hernisi, omurganın boyun (boyun fıtığı), sırt (sırt fıtığı) veya bel (bel fıtığı) bölümlerinde meydana gelebilir.

Bakım

-

Tahlil

Manyetik Rezonans(MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı olgularda gerekmektedir. Ancak Bel fıtığının teşhisinde altın standart; klinik muayene ve hekimin gözlemleme tecrübesidir.

Etken

Diskin merkezindeki madde dışarı doğru çıkarak fıtıklaşır ve sinirler üzerine bası yaparak bel fıtığı oluşturur. Genelde 30- 60 yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabilir.

Tedavi

Bel fıtığı tanı ve tedavisi ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (FTR) bölümleri ilgilenmektedir. Bel fıtığın tedavisi fıtıklaşmanın derecesine bağlıdır. Eğer sadece bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir. Bu halde hastaya kas gevşetici ilaçların verilmesi, yatak istirahatı ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir ve fizik tedavi önerilir. Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, idrar tutamama varsa, dayanılmaz ağrılar mevcutsa veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir.

Risk

Obezite (şişmanlık), haraketsizlik, sigara içme, günlük yaşamda omurga anatomisine uygun haraket etmemek ve bazı meslek grupları (halter sporcuları, kamyon şoförleri gibi) bel fıtığı için risk grubundadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı