Bilgi
Omurdaki bu kayma, omurganın ortasındaki kanalın içinden geçen omuriliği sıkıştırır ve her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma gibi şikayetler meydana gelir.
Sebep
Omurgayı oluşturan omur kemiklerinin ön ve arka kenarları, altındaki ve üstündeki omurun kenarları ile aynı hizada bulunur. İki omur birbirine ön kısımda diskler, arka kısımda ise faset eklemler aracılığı ile bağlanır. Ayrıca iki omur arasında köprü oluşturan ve dayanıklılığı arttıran çok sayıda bağ bulunur. Bel kayması, bir omurun diğer omur üzerinde genellikle öne doğru yer değiştirmesidir.
Bakım
-
Tahlil
Manyetik Rezonans(MR) ile bel kayması teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı olgularda gerekmektedir. Ancak klinik muayene ve hekimin tecrübesi çok önemlidir.
Etken
Bel kaymasının çeşitli nedenleri vardır, bunlar arasında en sık görülenleri, yaşlılığa bağlı olarak kemiklerdeki bozulma sonucu gelişen kaymalar, ameliyat sonrası gelişen kaymalar ve doğuştan olan omurga sorunlarına bağlı gelişen kaymalardır. Ayrıca spor yaralanmaları, kazalar, tümörler ve zor geçen bazı doğumlar da bel kaymasına neden olabilir.
Tedavi
Bel kayması ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi ve ortopedi ve travmatoloji bölümleri ilgilenir. Bel kayması tespit edildikten sonra bu bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Bel kayması oluşmuş ve de hareketsiz bir halde ise buna mutlaka müdahale edilmesi gerekmez. Ama bel kayması hareketli ise hastanın ameliyat olması gerekir.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı