Bel Kayması


Bilgi

Omurdaki bu kayma, omurganın ortasındaki kanalın içinden geçen omuriliği sıkıştırır ve her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma gibi şikayetler meydana gelir.

Sebep

Omurgayı oluşturan omur kemiklerinin ön ve arka kenarları, altındaki ve üstündeki omurun kenarları ile aynı hizada bulunur. İki omur birbirine ön kısımda diskler, arka kısımda ise faset eklemler aracılığı ile bağlanır. Ayrıca iki omur arasında köprü oluşturan ve dayanıklılığı arttıran çok sayıda bağ bulunur. Bel kayması, bir omurun diğer omur üzerinde genellikle öne doğru yer değiştirmesidir.

Bakım

-

Tahlil

Manyetik Rezonans(MR) ile bel kayması teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı olgularda gerekmektedir. Ancak klinik muayene ve hekimin tecrübesi çok önemlidir.

Etken

Bel kaymasının çeşitli nedenleri vardır, bunlar arasında en sık görülenleri, yaşlılığa bağlı olarak kemiklerdeki bozulma sonucu gelişen kaymalar, ameliyat sonrası gelişen kaymalar ve doğuştan olan omurga sorunlarına bağlı gelişen kaymalardır. Ayrıca spor yaralanmaları, kazalar, tümörler ve zor geçen bazı doğumlar da bel kaymasına neden olabilir.

Tedavi

Bel kayması ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi ve ortopedi ve travmatoloji bölümleri ilgilenir. Bel kayması tespit edildikten sonra bu bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Bel kayması oluşmuş ve de hareketsiz bir halde ise buna mutlaka müdahale edilmesi gerekmez. Ama bel kayması hareketli ise hastanın ameliyat olması gerekir.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı