Benler (hemanjiom, nevüs)

Bilgi
Genellikle kahverengi renkli ve oval ya da yuvarlak şekillidirler. Ancak, deri renginde veya pembemsi veya bazen mavi-siyah renkte de olabilirler. Deriden kabarık veya düz, üzerleri kıllı veya kılsız olabilir. Benlerin bir kısmı doğuşta vardır, bazıları ise daha sonraki dönemlerde ortaya çıkar. Benler çok nadiren kanserleşirler. Ancak, benler bazen melanom (malign melanom) adı verilen tehlikeli bir deri kanseri ile karışabilir.
Sebep
Benler, deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır ve vücudun her yerinde görülebilen iyi huylu oluşumlardır.
Bakım
-
Tahlil
Dermatolojik muayene
Etken
Bilinmemektedir.
Tedavi
Dermatoloji uzmanınca önerilecek takip veya cerrahi rezeksiyon
Risk
Herhangi bir benin asimetrik, düzensiz şekilli, alacalı renkli, büyük veya hızlı büyüme gösteren özellikte olması, takipte şekil ya da renk değişikliği olması melanom açısından uyarıcı olmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı