Bilgi
Miyomlarının çoğu herhangi bir belirti vermez ve bu nedenle çoğu zaman tedavi gerektirmez. Miyomlarda en sık görülen yakınma, adet kanamalarının uzun ve şiddetli olmasıdır. Kronik kanama nedeniyle hastalarda kansızlık yani anemi gelişebilir. Karın ağrısı, dolgunluk hissi, sırt ve bacak ağrısı, cinsel ilişki de ağrı, nadiren de sık idrara çıkma ve kabızlık gibi yakınmalar görülebilir.
Sebep
Rahim duvarının dokusundan kaynaklanan, genellikle iyi huylu olup nadiren kötü huyluya dönüşebilen rahim tümörlerine miyom denilmektedir. Kadın genital organlarının en sık rastlanan tümörleridir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene, ultrasonografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı konulabilmektedir.
Etken
Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, miyomların oluşmasına ve büyümesine yol açmaktadır.
Tedavi
Eğer miyomlar büyümüyorsa, hastanın yaşı menapoza yakınsa ve miyomlar belirti vermiyorsa tedavi gerekli değildir. Hormon tedavisi, miyomların cerrahi olarak çıkarılması ve histerektomi denilen rahmin bütünüyle çıkarılması gibi tedavi seçenekleri vardır.
Risk
35 yaşın üzerindeki her dört kadından birinde muayene veya ultrasonla miyom saptanır. Miyomlar östrojen varlığında büyüdüğünden genellikle üreme çağında ve hamilelikte yaklaşık 2-3 kat büyürler. Menapozda ise miyomlar genellikle küçülür.

Hastalık Sorgulama Programı