Beşinci Hastalık


Bilgi

Beşinci hastalıkta yüzünde tokatlanmış yüz görünümü vardır. Genellikle 5-14 yaş arasında çocuklarda görülmektedir. Virüs hapşırık veya öksürük yoluyla bulaşmaktadır. Hastalık ateş, burun tıkanıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrılarıyla başlar. Yaklaşık yedinci gün yanaklarda sanki tokatlanmış gibi iz bırakan bir döküntü oluşur ve döküntü bir gün sonra kollara ve bacaklara yayılır. Döküntü dantel gibi görünebilir. Eklem ağrısı ve geçici kansızlık da görülür.

Sebep

Beşinci hastalık, parvovirüs B19 isimli bir virüsün yaptığı, yanaklar, kollar ve bacaklarda döküntüye neden olan ateşli bir hastalıktır. Diğer adı eritema enfeksiyozumdur.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik, tipik döküntülerin görülmesi ve serolojik değerlendirme ile konur.

Etken

Etken parvovirüs B19 isimli bir virüsdür.

Tedavi

Özgül tedavi yoktur semptomatik tedavi (antipiretik – ateş düşürücü, antihistaminik) uygulanabilir. Vakaların aşırı sıcaktan ve güneş ışığından uzak tutulmaları uygun olur.

Risk

Bulaşıcı bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Yüzde kırmızı döküntü görülmeden 1 hafta önce başlayan bulaşıcılık, döküntünün çıkmasından sonra ortadan kalkar. Döküntüler ortaya çıktıktan sonra kişiyi izole etmeye gerek yoktur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı