Bilgi
Beşinci hastalıkta yüzünde tokatlanmış yüz görünümü vardır. Genellikle 5-14 yaş arasında çocuklarda görülmektedir. Virüs hapşırık veya öksürük yoluyla bulaşmaktadır. Hastalık ateş, burun tıkanıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrılarıyla başlar. Yaklaşık yedinci gün yanaklarda sanki tokatlanmış gibi iz bırakan bir döküntü oluşur ve döküntü bir gün sonra kollara ve bacaklara yayılır. Döküntü dantel gibi görünebilir. Eklem ağrısı ve geçici kansızlık da görülür.
Sebep
Beşinci hastalık, parvovirüs B19 isimli bir virüsün yaptığı, yanaklar, kollar ve bacaklarda döküntüye neden olan ateşli bir hastalıktır. Diğer adı eritema enfeksiyozumdur.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik, tipik döküntülerin görülmesi ve serolojik değerlendirme ile konur.
Etken
Etken parvovirüs B19 isimli bir virüsdür.
Tedavi
Özgül tedavi yoktur semptomatik tedavi (antipiretik – ateş düşürücü, antihistaminik) uygulanabilir. Vakaların aşırı sıcaktan ve güneş ışığından uzak tutulmaları uygun olur.
Risk
Bulaşıcı bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Yüzde kırmızı döküntü görülmeden 1 hafta önce başlayan bulaşıcılık, döküntünün çıkmasından sonra ortadan kalkar. Döküntüler ortaya çıktıktan sonra kişiyi izole etmeye gerek yoktur.

Hastalık Sorgulama Programı