Trikomonas Vajinalis


Bilgi

Çoğu zaman herhangi bir bulgu vermez ve hasta sadece parazitin taşıyıcısı durumundadır. En sık görülen belirtileri dış genital alanda (vulvada) akıntı ve kaşıntıdır. Sarı-yeşil vajinal akıntı, kaşıntı, bazen de kötü kokulu vajinal akıntı görülebilir. Bazen vulvada şişlik ve kızarıklık, cinsel ilişki sonrasında vajinal kanama da görülebilir.

Sebep

Trikomoniyaz toplumda sık görülen ve cinsel yolla bulaşan bir parazit hastalığıdır. Enfeksiyon genellikle kadınlarda vajinada, erkeklerde ise üretra da yerleşim gösterir.

Bakım

-

Tahlil

Jinekolojik muayene ve smear testi ile tanı konabilir.

Etken

Etken Trikomonas Vajinalis adlı parazittir. Parazitin kaynağı enfeksiyonlu erkek ve kadınlardır. Trikomonas vajinitli kişiler devamlı olarak ürogenital salgıları ile bu paraziti etrafa bulaştırabilirler.

Tedavi

Trikomoniyaz tedavisinde kombine olarak hem ağızdan kullanılan antibiyotikler, hem de vajina içine yerleştirilen fitil veya kremler kullanılmaktadır.

Risk

Kadınların %25'i hayatlarının herhangi bir döneminde trikomonas enfeksiyonuna yakalanırlar. Çok eşlilik ve güvensiz cinsel ilişki risk faktörleri arasındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı