Bipolar Bozukluk


Bilgi

Bu bozukluğa sahip hastalar bazen aşırı enerjik, hiperaktif ve dürtüsel davranışların eşlik ettiği ataklar, bazende çökkün bir ruh durumu ile birlikte aşırı üzüntü atakları gösterirler. Bipolar (iki uçlu) bozukluk denmesinin nedeni de budur. Bipolar bozukluk bazen çok ciddi olabilir ve kişide intihar düşünceleri ve girişimlerine neden olabilir. Hastalığın belirtileri arasında depresyon (aşırı üzüntü), umutsuzluk, inhitar düşünceleri, intihar girişimleri, uykusuzluk, yorgunluk, heyecanlılık, huzursuzluk, aşırı enerjik olma, dürtüsel ve pervasız davranışlar bulunmaktadır.

Sebep

Bipolar Bozukluk, kişinin bazen aşırı neşeli ve enerjik bazen de aşırı üzüntülü ve depresif olması şeklinde giden bir duygu durum bozukluğu ile karakterize psikiyatrik bir hastalıktır. Aynı zamanda manik-depresyon ya da manik-depresif bozukluk olarak da adlandırılır.

Bakım

-

Tahlil

Psikiyatrik öykü, muayene ve testler ile yani klinik olarak tanı konulur. Şüpheli durumlarda beyin MR'ı da yapılabilir.

Etken

Hastalığın ortaya çıkış nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, beyin kimyasındaki / sinyal iletimindeki düzensizliğin önemli bir etmen olduğu düşünülmektedir.

Tedavi

Uzman psikiyatr kontrolünde ilaç tedavisi, psikoterapi ve gereğinde EKT (Elektro Konvülsif Tedavi) planlanabilir.

Risk

Bipolar bozukluk genellikle 15-25 yaş arasında görülür ve sıklıkla yaşam boyunca sürer. Ancak her yaşta görülebilir. Her 100 kişiden 1-2'sinde görülür. Tüm dünyada benzer sıklıkta görülmektedir. Kadın-erkek arasında görülme sıklığı açısından fark yoktur. Hastalıkta genetik yatkınlık önemli bir risk olarak görülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı