Ektopik Gebelik

Bilgi
Sebep
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, beta-hCG, ultrason, tanısal amaşlı küretaj (D&C).
Etken
Normal gebelikte, yumurta tüpte döllenir, buradan rahme yolculuk eder ve rahim içinde gelişimini sürdürür. Dış gebelikte ise, döllenmiş yumurtanın (embriyonun) rahme yolculuğu tüplerdeki tıkanıklık benzeri nedenlerle engellenir. Dış gebelik genel olarak fallop tüplerinin iltihaplanması, zarar görmesi ya da şeklinin bozulması nedeniyle görülür.
Tedavi
Eğer tüp hasar görmeden ve iç kanama meydana gelmeden tanı konulmuşsa ve erken dönemde ise hasta ameliyat edilmeden ilaç tedavisi denenebilir. İlaç tedavisi dışında, son yıllarda vajinal yoldan dış gebelik materyalinin aspirasyonu veya gebelik ile de tedavi mümkün olabilmektedir. Hastada iç kanama başlamışsa durum acildir ve acil olarak ameliyata alınır. Ameliyat açık karın ameliyatı olabileceği gibi laparoskopik (kapalı) olarak da yapılabilir.
Risk
Ektopik gebelik, önceden pelvik iltihabi hastalığı olanlarda, rahim içi araç kullananlarda ya da daha önceden dış gebelik geçirenlerde daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı