Inguinal Herni

Bilgi
Sebep
Bakım
-
Tahlil
Tanı öykü ve fizik muayene ile konur. Hastaların da önemli bir kısmı kendilerinde kasık fıtığı geliştiğini fark ederler. Kasık fıtığının oluşturduğu şişlik çok tipiktir: ayağa kalkınca veya karın içi basıncı arttıran manevralarla belirginleşirken, sırt üstü yatmakla, kaybolur. Eğer kabartı karın boşluğuna geri itilemiyorsa, buna boğulmuş fıtık denir. Sıkışan bağırsağın beslenmesinin bozulması hayatı tehdit eden bir durumla sonuçlanabilir.
Etken
Bazı kasık fıtıkları doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya yaşamın ilerleyen döneminde açılması sonucu ortaya çıkar. Bazı kasık fıtıkları karın adalesinin zorlanma sonucu yırtılması ile ortaya çıkar.
Tedavi
Kasık fıtığın bilinen tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasıkta fıtığa neden olan karın duvarındaki yırtığın kapatılması tek çaresidir.
Risk
Tüm fıtıkların % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları her yaştan kadın ve erkekte görülebilir ancak erkeklerde kadınlara göre kasık fıtığı daha yaygın görülür. Bunun nedeni erkeklerde bu kanalın daha geniş olmasıdır.

Hastalık Sorgulama Programı