Dr Sistem App
Bornholm Hastalığı

Bilgi
Ani olarak başlayan karın bölgesinde veya alt göğüste batma tarzında şiddetli ağrı hissi, yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve halsizlik görülmektedir. Hastalık belirtileri genellikle bir hafta içerisinde azalıp, tekrarlayabilmektedir. Bazı zamanlarda da haftalarca kalabilir. Olguların %5-10 'u menenjit (beyin zarı iltihabı) ve orşit (testisde iltihaplanma) gibi daha ağır klinik tablolara yol açabilir.
Sebep
Bornholm Hastalığı diğer adıyla epidemik plörodini, grup B coxsackie virüsünün neden olduğu ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyon ağır batıcı vasıflı göğüs veya karın ağrısına sebep olabilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, dışkı kültürü
Etken
Grup B coxsackie virüsü
Tedavi
Virüs kaynaklı bir hastalık olup, kesin tedavisi yoktur. Ancak semptomatik (destek) tedavisi ile tedavisi mümkündür.
Risk
Epidemik plörodini her yaş grubunda görülür. Fakat en çok görüldüğü yaş grubu ise çocukluktur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı