Dr Sistem App
Hiperhidroz

Bilgi
Sebep
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri yanında; tiroid fonksiyon testleri, böbrek üstü hormon düzeyleri, EKG, karın ultrasonografisi ile altta yatan bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.
Etken
Tiroid bezinin fazla çalışması, obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalık aşırı terlemeye yol açabilir. Burada kast edilen altta yatan buna benzer bir hastalık olmaksızın görülen aşırı terlemedir. Buna sempatik sistemin aşırı aktivitesinin yol açtığı düşünülür. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir.
Tedavi
Eğer altta yatan bir hastalığa bağlı olarak gelişiyorsa, bu hastalık tedavi edilir. Aşırı terlemenin nedeni saptanamıyorsa doğuştan kaynaklanan bir problem olduğu düşünülür ve buna yönelik tedavi yapılır. Hiperhidroz tedavisinde cerrahi olarak ter bezlerinin alınması veya sinirlerinin kesilmesi ve botoks uygulaması ile sinirlerin geçici olarak felç edilmesi seçenekleri mevcuttur.
Risk
Genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. Yaşam boyu aralıklı veya sürekli devam eder. Her cins, ırk ve yaş grubunda görülebilir. Sıcakta artış gösterir, bunun yanı sıra kış aylarında hafifler. Sinirlenme, kaygı, stres ve heyecan terlemeyi arttırır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı