Hiperhidroz

Bilgi
Sebep
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri yanında; tiroid fonksiyon testleri, böbrek üstü hormon düzeyleri, EKG, karın ultrasonografisi ile altta yatan bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.
Etken
Tiroid bezinin fazla çalışması, obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalık aşırı terlemeye yol açabilir. Burada kast edilen altta yatan buna benzer bir hastalık olmaksızın görülen aşırı terlemedir. Buna sempatik sistemin aşırı aktivitesinin yol açtığı düşünülür. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir.
Tedavi
Eğer altta yatan bir hastalığa bağlı olarak gelişiyorsa, bu hastalık tedavi edilir. Aşırı terlemenin nedeni saptanamıyorsa doğuştan kaynaklanan bir problem olduğu düşünülür ve buna yönelik tedavi yapılır. Hiperhidroz tedavisinde cerrahi olarak ter bezlerinin alınması veya sinirlerinin kesilmesi ve botoks uygulaması ile sinirlerin geçici olarak felç edilmesi seçenekleri mevcuttur.
Risk
Genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. Yaşam boyu aralıklı veya sürekli devam eder. Her cins, ırk ve yaş grubunda görülebilir. Sıcakta artış gösterir, bunun yanı sıra kış aylarında hafifler. Sinirlenme, kaygı, stres ve heyecan terlemeyi arttırır.

Hastalık Sorgulama Programı