Osteomiyelit


Bilgi

Sebep

Bakım

-

Tahlil

Kemik ağrısı, yumuşak doku şişliği, ekstremite hareketlerinde kısıtlılık gibi bulguların varlığında hastalar osteomiyelit açısından ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır. Öykü ve fizik muayene yanında kan tahlilleri, kemik grafileri, MR görüntüleme ve kemik sintigrafisi tanıda önemlidir. Cilde ağızlaşan bir iltihap varsa oradan, yoksa iğne aspirasyon yöntemiyle alına iltihaplı materyalden kültür yapılması da tanıyı destekler bilgi verecektir.

Etken

Akut osteomiyelit, vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyondan (üst solunum yolu enfeksiyonu) kana karışan mikropların kemiğe gelmesi sonucu oluşur. Çocukluk çağında daha sık görülür. Kronik osteomiyelit ise genellikle geçirilmiş kemik ameliyatları, kazalar ya da akut osteomiyelitin yetersiz tedavi edilmesi sonucu ortaya çıkar. Osteomiyelit özellikle omurga, ayak ve topuk kemiğinde sık görülür. Osteomiyelit, protez takılan ekleme komşu kemiklerde de görülebilir. Omurga osteomyeliti, bakterinin genellikle kana karışıp omurgaya gelmesi sonucu meydana gelir. Ayak ya da topuk osteomyeliti ise daha çok ayak yarasından kemiğe mikrobun geçmesi ile oluşur. Osteomiyelite en sık neden olan mikroorganizmalar arasında Staphylococcus aureus ve gram negatif enterik basiller bulunmaktadır.

Tedavi

Osteomiyelit tedavisi geniş spektrumlu antibiyotik tedavisinin yanında cerrahi tedaviyi de kapsamaktadır. Antibiyotik uygulamasına dirençli olgularda, ortopedistlerce enfekte kemiğin çıkarılması veya cerrahi olarak temizlenmesi ameliyatı yapılabilir. Aynı zamanda, hastanın durumunun düzeltilmesi ve altta yatan hazırlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması da tedavi hedefleri arasındadır.

Risk

Yaşlılık, şeker hastalığı, bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanılması, aşırı sigara ve alkol kullanımı osteomiyelit riskini artırır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı