Erkek Tipi Kellik


Bilgi

Erkek hastalarda saçlı derinin ön çizgisinin yan kısımlarındaki saçlarda incelme şeklinde başlar. Buna bağlı olarak ön saç çizgisi yanlardan geriye doğru çekilir. Saçın ön kısmı, tepesi alına yerleşmiş üçgen şeklinde görülür ve tepe kısmında dökülme şeklinde devam eder. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde, saçın ön çizgisi normal şeklini korur iken tepenin orta kısmı açılır. Kadınlarda ayrıca yılbaşı ağacı tipinde de dökülme oluşabilir. Yılbaşı ağacı tipi dökülme şeklinde saçın tepe kısmı açılır iken, ön saç çizgisi kaybolmuştur. Kadınlarda görülen androgenetik saç dökülmesinin iki farklı başlama yaşı vardır. Bu yaşlar, ergenlik dönemi ve menopoz sonrası yaşlarıdır.

Sebep

Erkek tipi saç dökülmesi, erkelerde androjene bağlı etkilenir. Dihidrotestesteron (erkeklik hormonu), saç kılının büyüme süresini kısaltır saç tellerinin ayva tüyü şeklini almasına neden olur. Androgenetik saç dökülmesi erkeklerin % 50'inde görülür. Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kadınlarda da erkek tipi kellik görülebilmekte olup, hormonal bozukluklarla ilgilidirler.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Erkeklerde görülen androgenetik saç dökülmesi genellikle genetiktir. Erkelerde androgenetik saç dökülmesi ile ilgili yapılan incelemelerde, babada kellik olması durumunda erkek çocuklarda saç dökülmesi riski daha yüksektir. Kadınlarda ise genellikle androgenetik saç dökülmesi hormonal bozukluğa bağlıdır.

Tedavi

Androgenetik saç dökülmesi temelde kozmetik bir sorundur. Bazen psikolojik etkileri de olabilmektedir. Uzman Dermatolog kontrolünde tedavi planlanabilir.

Risk

Erkelerde rastlanan androgenetik saç dökülmesinde kalp krizi riski gelişebilir. Bu tip saç dökülmesi, prostat büyümesi ile de ilişkilendirilmiştir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı