Erkek Tipi Kellik

Bilgi
Erkek hastalarda saçlı derinin ön çizgisinin yan kısımlarındaki saçlarda incelme şeklinde başlar. Buna bağlı olarak ön saç çizgisi yanlardan geriye doğru çekilir. Saçın ön kısmı, tepesi alına yerleşmiş üçgen şeklinde görülür ve tepe kısmında dökülme şeklinde devam eder. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde, saçın ön çizgisi normal şeklini korur iken tepenin orta kısmı açılır. Kadınlarda ayrıca yılbaşı ağacı tipinde de dökülme oluşabilir. Yılbaşı ağacı tipi dökülme şeklinde saçın tepe kısmı açılır iken, ön saç çizgisi kaybolmuştur. Kadınlarda görülen androgenetik saç dökülmesinin iki farklı başlama yaşı vardır. Bu yaşlar, ergenlik dönemi ve menopoz sonrası yaşlarıdır.
Sebep
Erkek tipi saç dökülmesi, erkelerde androjene bağlı etkilenir. Dihidrotestesteron (erkeklik hormonu), saç kılının büyüme süresini kısaltır saç tellerinin ayva tüyü şeklini almasına neden olur. Androgenetik saç dökülmesi erkeklerin % 50'inde görülür. Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kadınlarda da erkek tipi kellik görülebilmekte olup, hormonal bozukluklarla ilgilidirler.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Erkeklerde görülen androgenetik saç dökülmesi genellikle genetiktir. Erkelerde androgenetik saç dökülmesi ile ilgili yapılan incelemelerde, babada kellik olması durumunda erkek çocuklarda saç dökülmesi riski daha yüksektir. Kadınlarda ise genellikle androgenetik saç dökülmesi hormonal bozukluğa bağlıdır.
Tedavi
Androgenetik saç dökülmesi temelde kozmetik bir sorundur. Bazen psikolojik etkileri de olabilmektedir. Uzman Dermatolog kontrolünde tedavi planlanabilir.
Risk
Erkelerde rastlanan androgenetik saç dökülmesinde kalp krizi riski gelişebilir. Bu tip saç dökülmesi, prostat büyümesi ile de ilişkilendirilmiştir.

Hastalık Sorgulama Programı