Bilgi
Piyelonefritin belirtileri arasında ateş, üşüme, titreme, böğür ağrısı (yan ağrı), sırt ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, yorgunluk ve idrar yaparken sızlama (yanma, ağrı) gibi belirtiler bulunur.
Sebep
Kan yoluyla ya da idrar yollarıyla gelen bakterilerin böbrek dokusuna yerleşmesi sonucunda oluşan irinli iltihaba piyelonefrit adı verilmektedir. Diğer bir ismi de üst idrar yolu enfeksiyonudur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, idrar kültürü, gereğinde görüntüleme yöntemleri.
Etken
Genellikle bakteriler tarafından meydana getirilir. Bu bakteriler genellikle Escherichia coli, stafilokok, streptokok ve proteus basilleri gibi bakterilerdir. Bakterilerin yanı sıra mantarlar ve tek hücreli mikroorganizmalarda piyelonefrite sebep olabilir.
Tedavi
Piyelonefritte erken tanı ve müdahale çok önemlidir. Hastalık kesinleştikten sonra antibiyotik tedavisi uygulanması akut piyelonefrit için kalıcı bir çözüm olabilir.
Risk
Her iki cinste ve her yaşta görülebilir, ancak kadınlarda daha yaygındır. İdrar kesesinin tam olarak boşalmadığı hastalıklarda (erkeklerde prostat büyümesi gibi), idrar kesesinin iltihaplanması ya da idrar kesesindeki idrarın böbreklere geri kaçması (idrar reflüsü) gibi durumlarda daha sık görülür.

Hastalık Sorgulama Programı