Böbrek Enfeksiyonu


Bilgi

Piyelonefritin belirtileri arasında ateş, üşüme, titreme, böğür ağrısı (yan ağrı), sırt ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, yorgunluk ve idrar yaparken sızlama (yanma, ağrı) gibi belirtiler bulunur.

Sebep

Kan yoluyla ya da idrar yollarıyla gelen bakterilerin böbrek dokusuna yerleşmesi sonucunda oluşan irinli iltihaba piyelonefrit adı verilmektedir. Diğer bir ismi de üst idrar yolu enfeksiyonudur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, idrar kültürü, gereğinde görüntüleme yöntemleri.

Etken

Genellikle bakteriler tarafından meydana getirilir. Bu bakteriler genellikle Escherichia coli, stafilokok, streptokok ve proteus basilleri gibi bakterilerdir. Bakterilerin yanı sıra mantarlar ve tek hücreli mikroorganizmalarda piyelonefrite sebep olabilir.

Tedavi

Piyelonefritte erken tanı ve müdahale çok önemlidir. Hastalık kesinleştikten sonra antibiyotik tedavisi uygulanması akut piyelonefrit için kalıcı bir çözüm olabilir.

Risk

Her iki cinste ve her yaşta görülebilir, ancak kadınlarda daha yaygındır. İdrar kesesinin tam olarak boşalmadığı hastalıklarda (erkeklerde prostat büyümesi gibi), idrar kesesinin iltihaplanması ya da idrar kesesindeki idrarın böbreklere geri kaçması (idrar reflüsü) gibi durumlarda daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı