demir eksikliği anemisi


Bilgi

Sebep

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, demir parametreleri, periferik kan yayması değerlendirmesi ile tanı konur. Gereğinde karın ultrasonu, endoskopi ve kolonoskopi planlanır.

Etken

Demir, kırmızı kan hücresinin yapımında kullanıldığından eksikliğinde anemi görülmektedir. Demir eksikliği anemisi, çeşitli nedenlere bağlı olarak vücuttaki demir miktarının azalması sonucu ortaya çıkar.

Tedavi

Demir eksikliği anemisi ile iç hastalaıkları, hematoloji , çocuk hastalıkları ve çocuk hemotolojisi bölümleri ilgilenir. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir. Tedavisinde aneminin türüne göre kemik iliği naklinden, kan veya demir veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. En önemlii kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır. Eğer hastanın ülseri var ise, bunun tedavi edilmesi kanamayı durduracağı için aneminin tekrar etmesini engeller. Adet kanaması yoğun olan kadınların hormonal destek alıp, adet dönemlerin düzenlenmesi anemiyi ortadan kaldıracaktır.

Risk

Anemi, kendisi başlı başına bir hastalık olduğu gibi, aynı zamanda diğer birçok hastalığın belirtilerinden birini de oluşturur. Demir eksikliği, özellikle menapoz sonrası kadınlar ve her yaşta erkekte, öncelikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı