Böbrek Kisti


Bilgi

Genellikle herhangi bir şikayete yol açmayan ve komplikasyonlara neden olmayan basit böbrek kistleridir. Eğer böbrek kisti büyürse sırt bölgesinde ya da yan taraflarında künt bir ağrı oluşturabilir.

Sebep

Böbrek kisti, böbrek dokusu içinde bulunan, böbrek havuzcuklarıyla irtibatlı olabilen ve içi sıvı ile dolu olan kitlelerdir. Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilir. Doğuştan olan böbrek kistlerine konjenital böbrek kistleri denir. Sonradan ortaya çıkan böbrek kistlerine basit böbrek kisti adı verilir

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene, idrar ve kan tetkikleri, renal ultrason ve gereğinde BT veya MR

Etken

Böbrek kistlerinin neden oluştuğu net değildir

Tedavi

Basit böbrek kistleri hiçbir belirti vermiyorsa ve böbrek fonksiyonlarına etki etmiyorsa, tedavi ihtiyacı yoktur. Periyodik olarak böbrek kistinin genişlemiş olup olmadığını görmek için ultrason gibi görüntüleme testleri önerebilir. Böbrek kistinde değişiklikler ve belirtiler varsa, o zaman tedavi gündeme gelir. Kist içeriğinin aspirasyonu (iğne ile boşaltılması) veya cerrahi olarak çıkarılması nadiren gerekebilir. Nefroloji ve Üroloji uzmanı tedaviyi yönetmelidir.

Risk

Elli yaş üzerindeki kişilerin her ikisinden birinde basit böbrek kisti bulunur. Oldukça sıktır ve kansere dönüşüm riski yoktur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı