Bronşektazi


Bilgi

Bronşektazi belirtileri arasında öksürük, balgam, kanlı balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve yorgunluk bulunur.

Sebep

Bronşektazi akciğer içindeki hava yollarında (bronş) oluşan harabiyet sonucunda bronşların kalıcı olarak genişlemesidir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, akciğer grafisi, yüksek çözünürlüklü akciğer tomografisi ve gereğinde bronkoskopi

Etken

Genellikle, tekrar eden solunum yolu iltihabı nedeniyle meydana gelmektedir. Genellikle çocukluk döneminde, geçirilen bir enfeksiyonun kalıcı arazı olarak ya da yabancı cisim yutulması sonucu oluşmaktadır. Ancak birçok hastada ise belirgin bir sebep bulunamaz ve her yaşta ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi

Öncelikle antibiyotik ve nefes açıcı ilaçlarla tedavi edilir. Postural drenaj yöntemi uygulanarak hastaların bronş temizliği sağlanır. Solunum fizyoterapisi ile akciğerler güçlendirilir ve kapasitesi artırılır. Diğer tedavi yöntemi ameliyatla hastalıklı dokunun alınmasıdır.

Risk

Geçirilmiş tüberküloz (verem), bağışıklık sistemindeki bozukluklar (hipogammagolobulinemi), doğumsal bronş bozuklukları (Kartegenar sendromu gibi), kistik fibrozis hastalığı ve nefes borusuna kaçan yabancı cisimler (fındık, fıstık, silgi ucu, toplu iğne ve benzeri) bronşektazi gelişimi için risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı