Bilgi
Bronşektazi belirtileri arasında öksürük, balgam, kanlı balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve yorgunluk bulunur.
Sebep
Bronşektazi akciğer içindeki hava yollarında (bronş) oluşan harabiyet sonucunda bronşların kalıcı olarak genişlemesidir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, akciğer grafisi, yüksek çözünürlüklü akciğer tomografisi ve gereğinde bronkoskopi
Etken
Genellikle, tekrar eden solunum yolu iltihabı nedeniyle meydana gelmektedir. Genellikle çocukluk döneminde, geçirilen bir enfeksiyonun kalıcı arazı olarak ya da yabancı cisim yutulması sonucu oluşmaktadır. Ancak birçok hastada ise belirgin bir sebep bulunamaz ve her yaşta ortaya çıkabilmektedir.
Tedavi
Öncelikle antibiyotik ve nefes açıcı ilaçlarla tedavi edilir. Postural drenaj yöntemi uygulanarak hastaların bronş temizliği sağlanır. Solunum fizyoterapisi ile akciğerler güçlendirilir ve kapasitesi artırılır. Diğer tedavi yöntemi ameliyatla hastalıklı dokunun alınmasıdır.
Risk
Geçirilmiş tüberküloz (verem), bağışıklık sistemindeki bozukluklar (hipogammagolobulinemi), doğumsal bronş bozuklukları (Kartegenar sendromu gibi), kistik fibrozis hastalığı ve nefes borusuna kaçan yabancı cisimler (fındık, fıstık, silgi ucu, toplu iğne ve benzeri) bronşektazi gelişimi için risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı