Bronşiolit

Bilgi
Bronşiolit belirtileri arasında öksürük, hırıltılı solunum, nefes almada güçlük, ciltte mavimsi renk değişikliği (morarma) ve ateş bulunmaktadır.
Sebep
Solunum yolları akciğerlere hava taşıyan tüp şeklindeki yapılardır. Bu tüplerin iç yüzü mukoza adı verilen bir zar ile döşelidir. Bronşiolit, bronşiolün içini döşeyen zarın iltihaplanması durumudur. Akut başlayabileceği gibi farenjit, larenjit veya bronşiti de izleyebilir. Bronşioller, havanın alveollere girip çıkmasını engelleyecek kadar daralır, hatta tıkanır.
Bakım
-
Tahlil
Muayene ve akciğer grafileri yeterli olmaktadır. Gerekirse daha ileri tetkik yöntemleri uygulanabilir.
Etken
Virüsler, respiratuvar sinsisyal virüs (RSV), parainfluenza ve bazı adeno virüsler bronşiolite neden olmaktadırlar.
Tedavi
Komplikasyonları nedeniyle hastanede ve acil tedavisi gereklidir. Genellikle semptomatik tedavi uygulanır, ayrıca ikincil bakteriyel enfeksiyonlar eklenebildiğinden geniş spektrumlu antibiyotikler de verilebilmektedir.
Risk
Hastalık genellikle 2 yaş altındaki çocuklarda ve en sık da 3-6 ay arasında görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı