Bilgi
Ateş (inip çıkan bir ateş), karın ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, baş ağrısı, kilo kaybı (nedeni belli olmayan), terleme, eklem ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülebilir. Karaciğer, dalak ve lenf bezlerinde büyümeler görülebilir.
Sebep
Mal hastalığı olarak da bilinir. Brusella adı verilen bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Hastalık insanlara, hasta hayvanların etleriyle temas etme ya da bu hayvanların sütünü içme veya sütten yapılan peynirlerin yenmesi ile bulaşır. Buruselloz daha çok sığır, keçi, domuz, köpek ve develerde görülür. Bakteri kemikleri (osteomyelit), beyni (ensefalit), kalp kapaklarını (endokardit) ya da beyin zarlarını (menenjit) enfekte edebilir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, serolojik testler, kültür alınması, ultrason ve gereğinde diğer görüntüleme yöntemleri
Etken
Brusella adlı bakteri
Tedavi
Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı takibinde tetrasiklin ve rifampisin gibi (hekimin uygun gördüğü) antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedavi süresi 45 günü bulabilir.
Risk
Mezbahada çalışanlarda, hayvancılık yapanlarda, mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışanlarda ve veterinerlerde bu hastalığın görülme ihtimali fazladır.

Hastalık Sorgulama Programı