Bruselloz


Bilgi

Ateş (inip çıkan bir ateş), karın ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, baş ağrısı, kilo kaybı (nedeni belli olmayan), terleme, eklem ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülebilir. Karaciğer, dalak ve lenf bezlerinde büyümeler görülebilir.

Sebep

Mal hastalığı olarak da bilinir. Brusella adı verilen bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Hastalık insanlara, hasta hayvanların etleriyle temas etme ya da bu hayvanların sütünü içme veya sütten yapılan peynirlerin yenmesi ile bulaşır. Buruselloz daha çok sığır, keçi, domuz, köpek ve develerde görülür. Bakteri kemikleri (osteomyelit), beyni (ensefalit), kalp kapaklarını (endokardit) ya da beyin zarlarını (menenjit) enfekte edebilir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, serolojik testler, kültür alınması, ultrason ve gereğinde diğer görüntüleme yöntemleri

Etken

Brusella adlı bakteri

Tedavi

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı takibinde tetrasiklin ve rifampisin gibi (hekimin uygun gördüğü) antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedavi süresi 45 günü bulabilir.

Risk

Mezbahada çalışanlarda, hayvancılık yapanlarda, mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışanlarda ve veterinerlerde bu hastalığın görülme ihtimali fazladır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı