Dr Sistem App
Bulimia Nervosa

Bilgi
Tipik belirtiler; tıka basa yemek yeme, yediklerini çıkarmak için isteyerek kusmak, zayıflamak için ishal yapıcı ya da idrar söktürücü ilaç kullanmaktır. Hasta normal kilonun çok az altında, normal kiloda, hatta normal kilosunun üzerinde bile olabilir.
Sebep
Bulimia Nervosa hastalığı anormal vücut takıntısı ile birlikte olan bir yeme bozukluğudur. Bu kişiler yeme dürtülerine engel olamazlar ve fazla miktarlarda yemek yerler, daha sonra da şişmanlamamak için yediklerini kusarak veya laksatif (ishal yapıcı ilaç) kullanarak dışarı çıkarmaya çalışırlar.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene ve en önemlisi psikiyatrik muayene.
Etken
Anormal vücut takıntısı ve yoğun bir kontrolsüzlük duygusu
Tedavi
İlaç tedavisi ve destekleyici psikoterapi
Risk
Bu hastalık anoreksia nervoza ile ilişkili olabilir. Bu kişilerde aynı zamanda depresyon veya diğer psikiyatrik problemler de olabilir. Ergenlik ve erken yetişkinlik dönemlerinde başlar. %90’ını kadınlar oluşturur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı