Bülloz Pemfigoid

Bilgi
: İlk belirtileri yama tarzında kurdeşen benzeri kızarıklıklar ve şiddetli kaşıntıdır. Bu kızarıklıkların üzerinde günler ya da haftalar sonra bül denilen yanık benzeri içi su dolu gergin kabarcıklar meydana gelir. Büller kısa sürede patlayarak açılırlar ve tabanları ıslak, yüzeysel yaralara dönüşürler. Bu yüzeysel yaralar zamanla kuruyup kabuklanırlar. Eğer tedavi edilirse yaralar, yerlerinde geçici kahverengi lekeler bırakarak iyileşirler. Ancak tedavi edilmezse hastalık yeni büllerin ortaya çıkması ile giderek şiddetlenebilir. Bu yaralar genellikle deride olsa da hastaların dörtte birinde ağız içerisinde de çıkabilir.
Sebep
Büllöz pemfigoid, içi su dolu kabarcıklar oluşturan ve bu su dolu kabarcıkların patlayıp açılması ile üzeri kabuklanan, yüzeysel yaralar şeklinde seyreden önemli bir deri hastalığıdır.
Bakım
-
Tahlil
Büllöz pemfigoidden şüphelenen doktor teşhisi kesinleştirmek için derideki yaralardan birinin kenarından, genellikle nohut büyüklüğünü aşmayan bir deri parçasını, küçük bir işlemle alır. Alınan parçanın patolojik incelemesiyle kesin teşhis konur.
Etken
: Bülöz pemfigoid otoimmün bir hastalık olarak bilinir. Yani normalde insan vücuduna zararlı olabilecek mikrop ve yabancı maddelere karşı bir koruma sistemi olan bağışıklık sisteminin, kişinin kendi doku ve hücrelerini de yabancı olarak algılayıp buna karşı tepki vermesi sonucunda ortaya çıkan hastalıklardan birisidir. Henüz bilmediğimiz bir nedenle vücudun kendi derisini yabancı olarak algılaması ve buna karşı tepkime vermesi ile oluşur. Tetikleyen faktörler içinde ülseratif kolit, multipl skleroz gibi çeşitli hastalıklar, ilaçlar, ultraviyole ışınlar, radyoterapi gibi durumlar olduğu düşünülmüştür.
Tedavi
Bağışıklık sistemini baskılayıcı birtakım ilaçlar veya kanın antikor adı verilen maddelerden temizlenmesine yönelik yöntemler kullanılır. Bu amaca yönelik en sık kullanılan ilaçlar, deriye sürerek ya da hastalığın daha şiddetli olduğu durumlarda ağızdan hap şeklinde veya toplardamara enjeksiyon şeklinde kullanılan ‘kortizon’ ilaçlarıdır. Dermatoloji uzmanınca takip edilmelidir.
Risk
Büllöz pemfigoid hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Büllöz pemfigoid hastasının yaralarına temasla, kanla veya diğer yollarla bir başka kişiye bulaşması söz konusu değildir. Irsi bir özelliği yoktur. Yani anne ya da babadaki büllöz pemfigoid hastalığı doğrudan çocuklarına geçmez.

Hastalık Sorgulama Programı