Bilgi
Daha çok 3-12 yaşlarındaki çocukların kalça ve bacaklarında gece uykudan uyandırabilecek düzeyde ağrılar görülebilir. Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 25-30’unda ağrılar görülebilmekte, artmış fiziksel aktivitelerle ilişkili olabilmekte ve 12-13 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. Görülme sıklığı, cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Tamamen iyi huylu ve geçicidir. Ağrıyan bölgede şişlik, kızarıklık, ısı artışı ya da eklem hareketlerinde kısıtlılık yoktur ve ağrılar kramp şeklinde, derin, rahatsız edici bir tarzda hissedilir.
Sebep
Büyüme ağrıları genellikle iki bacağı etkiler ve geceleri meydana gelme eğilimindedir. Birçok durumda, artan büyüme ağrıları çocuğu uykudan uyandırmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Belirtilerin ve hasta yaş grubunun tarife uyması ve fizik muayenede patolojik bulguya rastlanmaması ile tanı konulabilir.
Etken
Nedeni genetik ve eklem-kaslarla ilgili yapısal özelliklerle açıklanmaya çalışılsa da kesin olarak bilinmemektedir.
Tedavi
Büyüme sancılarını kesin bir tedavisi yoktur. Ancak çocuğunuzun ağrıyan kasları üzerine sıcak bir ısıtma yastığı koyarak veya masaj yaparak ağrılarının rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
Risk
Büyüme ağrısı tanısının, ağrıya neden olabilecek lösemi, kemik tümörleri, kemik, eklem, kas dokusu iltihabi olayları gibi diğer tüm hastalıklar açısından incelendikten sonra konulabileceği unutulmamalıdır. Ağrılar kalıcı ise ve sabahları ağrılar halen mevcutsa, çocuğunuzu normal faaliyetlerinden alıkoyacak kadar şiddetli ise ve ağrı eklemlerde ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı