Büyüme Ağrısı


Bilgi

Daha çok 3-12 yaşlarındaki çocukların kalça ve bacaklarında gece uykudan uyandırabilecek düzeyde ağrılar görülebilir. Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 25-30’unda ağrılar görülebilmekte, artmış fiziksel aktivitelerle ilişkili olabilmekte ve 12-13 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. Görülme sıklığı, cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Tamamen iyi huylu ve geçicidir. Ağrıyan bölgede şişlik, kızarıklık, ısı artışı ya da eklem hareketlerinde kısıtlılık yoktur ve ağrılar kramp şeklinde, derin, rahatsız edici bir tarzda hissedilir.

Sebep

Büyüme ağrıları genellikle iki bacağı etkiler ve geceleri meydana gelme eğilimindedir. Birçok durumda, artan büyüme ağrıları çocuğu uykudan uyandırmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Belirtilerin ve hasta yaş grubunun tarife uyması ve fizik muayenede patolojik bulguya rastlanmaması ile tanı konulabilir.

Etken

Nedeni genetik ve eklem-kaslarla ilgili yapısal özelliklerle açıklanmaya çalışılsa da kesin olarak bilinmemektedir.

Tedavi

Büyüme sancılarını kesin bir tedavisi yoktur. Ancak çocuğunuzun ağrıyan kasları üzerine sıcak bir ısıtma yastığı koyarak veya masaj yaparak ağrılarının rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Risk

Büyüme ağrısı tanısının, ağrıya neden olabilecek lösemi, kemik tümörleri, kemik, eklem, kas dokusu iltihabi olayları gibi diğer tüm hastalıklar açısından incelendikten sonra konulabileceği unutulmamalıdır. Ağrılar kalıcı ise ve sabahları ağrılar halen mevcutsa, çocuğunuzu normal faaliyetlerinden alıkoyacak kadar şiddetli ise ve ağrı eklemlerde ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı