Bilgi
Basal hücreli karsinom, deri kanserleri içinde en sık karşılaşılan tiptir. Açık tenli kişilerde ve özellikle yüz, boyun ve el sırtları gibi güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde sık görülür. İkinci sıklıkta karşılaşılan tip, yassı hücreli karsinomdur. Bu kanser türü de yine açık tenli kişilerde ve genellikle yüz, kulak kenarları, dudaklarda ve iyileşmeyen yaraların üzerinde daha sık görülür. Malign melanom ise deri kanserleri arasında en ölümcül olanıdır. Deride melanosit adı verilen ve deriye rengini veren pigment maddesini üreten hücrelerden köken alır. Güneş ışığına aşırı maruz kalan kişilerde ve çok sayıda ve düzensiz şekilli beni olan kişilerde daha sık görülür. Güneş gören yerlerde ve tırnak altlarında, ayak tabanında, avuç içlerinde, ağız çevresinde ve genital bölgede meydana gelebilir.
Sebep
Cilt kanseri veya deri kanseri, çeşitli nedenden dolayı ciltteki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir biçimde büyümesidir. Genellikle derinin en üst tabakasından geliştiğinden tümör kolayca görülür ve erken evrede iken tanı konur. Cilt kanserleri deride bulunan çeşitli hücrelerden köken alır veköken aldığı hücre grubuna göre; bazal hücreli karsinom, yassı hücreli karsinom ve malign melanom olmak üzere en sık görülen üç türü vardır.
Bakım
-
Tahlil
Dermatolojik (cilt muayenesi) muayene ve cilt biyopsisi (patolojik değerlendirme)ile tanı konur.
Etken
Kesin olarak bilinmemektedir.
Tedavi
Bazal hücreli ve yassı hücreli kanserler tam olarak önlenememekle birlikte kansere yakalanma riski azaltılabilir. Melanom dışı cilt kanseri riskini azaltmanın en iyi yolu güneş ışığına maruziyeti azaltmaktır. Kendinizi güneş ışınlarından korumanın dört yolu; güneşlenirken tişört giymek; şapka takmak, gözleri korumak için güneş gözlüğü kullanmak ve güneşten koruyucu kremler kullanmaktır. Yapay bronzlaşma da cilt için zararlıdır. Deri kanseri tanı ve tedavisi ile dermatoloji ve plastik rekonstriktif ve estetik cerrahi uzmanlarınca yapılır. Cerrahi ekzisyon, ışın tedavisi ve kemoterapi tedavi alternatifleri hastanın gereksinimine göre planlanır.
Risk
Açık tenli kişilerde ve özellikle yüz, boyun ve el sırtları gibi güneş ışınlarına maruz kalan bölgeler cilt kanseri gelişimi açısından riskli bölgelerdir. Doğal veya yapay aşırı güneş ışığı maruziyeti, sarışın, mavi veya yeşil gözlü, çilli olmak, ciltte yanık veya yara izi olması, arsenik maruziyeti, kronik cilt enfeksiyonları veya cilt ülserleri ve radyoterapi almış olmak diğer risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı