Cilt Kanseri


Bilgi

Basal hücreli karsinom, deri kanserleri içinde en sık karşılaşılan tiptir. Açık tenli kişilerde ve özellikle yüz, boyun ve el sırtları gibi güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde sık görülür. İkinci sıklıkta karşılaşılan tip, yassı hücreli karsinomdur. Bu kanser türü de yine açık tenli kişilerde ve genellikle yüz, kulak kenarları, dudaklarda ve iyileşmeyen yaraların üzerinde daha sık görülür. Malign melanom ise deri kanserleri arasında en ölümcül olanıdır. Deride melanosit adı verilen ve deriye rengini veren pigment maddesini üreten hücrelerden köken alır. Güneş ışığına aşırı maruz kalan kişilerde ve çok sayıda ve düzensiz şekilli beni olan kişilerde daha sık görülür. Güneş gören yerlerde ve tırnak altlarında, ayak tabanında, avuç içlerinde, ağız çevresinde ve genital bölgede meydana gelebilir.

Sebep

Cilt kanseri veya deri kanseri, çeşitli nedenden dolayı ciltteki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir biçimde büyümesidir. Genellikle derinin en üst tabakasından geliştiğinden tümör kolayca görülür ve erken evrede iken tanı konur. Cilt kanserleri deride bulunan çeşitli hücrelerden köken alır veköken aldığı hücre grubuna göre; bazal hücreli karsinom, yassı hücreli karsinom ve malign melanom olmak üzere en sık görülen üç türü vardır.

Bakım

-

Tahlil

Dermatolojik (cilt muayenesi) muayene ve cilt biyopsisi (patolojik değerlendirme)ile tanı konur.

Etken

Kesin olarak bilinmemektedir.

Tedavi

Bazal hücreli ve yassı hücreli kanserler tam olarak önlenememekle birlikte kansere yakalanma riski azaltılabilir. Melanom dışı cilt kanseri riskini azaltmanın en iyi yolu güneş ışığına maruziyeti azaltmaktır. Kendinizi güneş ışınlarından korumanın dört yolu; güneşlenirken tişört giymek; şapka takmak, gözleri korumak için güneş gözlüğü kullanmak ve güneşten koruyucu kremler kullanmaktır. Yapay bronzlaşma da cilt için zararlıdır. Deri kanseri tanı ve tedavisi ile dermatoloji ve plastik rekonstriktif ve estetik cerrahi uzmanlarınca yapılır. Cerrahi ekzisyon, ışın tedavisi ve kemoterapi tedavi alternatifleri hastanın gereksinimine göre planlanır.

Risk

Açık tenli kişilerde ve özellikle yüz, boyun ve el sırtları gibi güneş ışınlarına maruz kalan bölgeler cilt kanseri gelişimi açısından riskli bölgelerdir. Doğal veya yapay aşırı güneş ışığı maruziyeti, sarışın, mavi veya yeşil gözlü, çilli olmak, ciltte yanık veya yara izi olması, arsenik maruziyeti, kronik cilt enfeksiyonları veya cilt ülserleri ve radyoterapi almış olmak diğer risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı