Crohn Hastalığı


Bilgi

Başlıca belirtileri arasında karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kansızlık, solukluk, üşüme, titreme, ateş, bulantı, kusma, ishal, karın krampı, kabızlık, ağızda yaralar, gözde kızarıklık ve yanma, makatta şişlik ya da yaralar, kanlı dışkı ve siyah renkli dışkı sayılabilir.

Sebep

Crohn hastalığı, ülseratif kolit ile birlikte iltihabi bağırsak hastalıklarından biridir. Ağızdan makata kadar olan sindirim kanalının herhangi bir yerinde iltihap ve yara oluşumu şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Sindirim sisteminde en çok görüldüğü yer, ince bağırsağın son kısmı ve kalın bağırsaktır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, endoskopi ve kolonoskopi, gayta tetkikleri ve kan tetkikleri.

Etken

Bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucu ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Kesin nedeni bilinmemektedir.

Tedavi

Crohn hastalığı tedavisinde birincil hedef hastalığın alevlenmelerini kontrol etmek ve mümkün olduğunca uzun süre remisyonu (hastalıksız hali) korumaktır. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar tedavide tercih edilir. Tedavi gastroenteroloji uzmanı tarafından yönetilmelidir.

Risk

Daha çok 15-35 yaş arasındaki kişilerde görülür ve ailede bu hastalığın olması hastalığa yakalanma riskini artırır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı