Cücelik


Bilgi

Boy kısalığı, kol ve/veya bacak kısalığı, vücutta orantısızlık, şekil bozuklukları

Sebep

Boyun yaşa ve cinse göre hazırlanmış normal eğrilerinin alt sınırının daha da altında olması halidir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, kemik grafileri, genetik testler, kan ve hormon tetkikleri, hipofiz MR

Etken

Boy kısalığının nedenleri arasında; genetik faktörler (ailesel boy kısalığı), beslenme yetersizliği, hormonal hastalıklar (hipotiroidi, büyüme hormonu eksikliği, erken ergenlik ve gecikmiş ergenlik) ve kronik hastalıklar ve psikososyal bozukluklar (sevgi yoksunluğu) bulunmaktadır.

Tedavi

Takip ve tedavi, Çocuk Hastalıkları uzmanı veya Çocuk Endokrinoloji uzmanınca yapılmalıdır. Birçok cücelik tedavisi boyu uzatmaz ama komplikasyonlardan kaynaklanan sorunları hafifletir. Cüceliği olan bazı kişiler için kol bacak uzatma ameliyatı tıbbi bir gereklilik olmasa da bir alternatiftir. Büyüme hormonu eksikliği, hormonun sentetik versiyonunun enjeksiyonlarıyla tedavi edilir.

Risk

Standart pediyatrik büyüme tablolarında üçüncü yüzde birlik kısmın altında boy, Yaş için umulandan daha yavaş büyüme hızı, ergenlikle geciken ya da hiç olmayan cinsel gelişim varsa ve en önemlisi orantısız bir kısalık durumu varsa mutlaka doktora başvurmalısınız.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı