Çıban


Bilgi

Çıbanın başlıca belirtileri ciltte kızarıklık, şişlik, ağrı ve sıcaklık artışıdır. Çıban vücutta herhangi bir yerde meydana gelebilir, ancak daha sık olarak sırt, boyun veya yüz gibi sık tıraş edilen cilt bölgelerinde görülür. Genellikle sürtünme alanlarında daha fazla görülürler.

Sebep

Çıban ya da fronkül, deride oluşan bir apsesidir yani iltihap toplanmasıdır. Genellikle kıl kökü iltihabından yani folikülitten kaynaklanmaktadır. İltihaplanan kıl kökü hızla apseye dönüşür. Kimi zaman bir kaç çıban bir araya gelerek daha büyük bir çıban (kara çıban) oluşturabilir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik değerlendirme yani öykü ve muayene ile konur.

Etken

Çıbana neden olan en yaygın bakteri Stafilokokkus aureus adı verilen bir bakteridir.

Tedavi

Çıbanlar kendiliğinden patlamazsa, küçük bir operasyon yapılarak içi boşaltılır. Antiseptik eriyiklerle üzeri temizlenen çıbanların temizliği çok önemlidir. Antibiyotik kullanılması, yine antibiyotik içeren pomatların kullanılması tavsiye edilir. Devamlı olarak çıban çıkaran kişilerin mutlaka detaylı tetkik edilmesi gereklidir.

Risk

Genellikle kötü beslenen, zayıf bünyeli olanlarda, alkol kullananlarda, kansızlık sorunu bulunan kişilerde, şeker hastalarında çıban daha fazla meydan gelebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı