Bilgi
Çıbanın başlıca belirtileri ciltte kızarıklık, şişlik, ağrı ve sıcaklık artışıdır. Çıban vücutta herhangi bir yerde meydana gelebilir, ancak daha sık olarak sırt, boyun veya yüz gibi sık tıraş edilen cilt bölgelerinde görülür. Genellikle sürtünme alanlarında daha fazla görülürler.
Sebep
Çıban ya da fronkül, deride oluşan bir apsesidir yani iltihap toplanmasıdır. Genellikle kıl kökü iltihabından yani folikülitten kaynaklanmaktadır. İltihaplanan kıl kökü hızla apseye dönüşür. Kimi zaman bir kaç çıban bir araya gelerek daha büyük bir çıban (kara çıban) oluşturabilir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik değerlendirme yani öykü ve muayene ile konur.
Etken
Çıbana neden olan en yaygın bakteri Stafilokokkus aureus adı verilen bir bakteridir.
Tedavi
Çıbanlar kendiliğinden patlamazsa, küçük bir operasyon yapılarak içi boşaltılır. Antiseptik eriyiklerle üzeri temizlenen çıbanların temizliği çok önemlidir. Antibiyotik kullanılması, yine antibiyotik içeren pomatların kullanılması tavsiye edilir. Devamlı olarak çıban çıkaran kişilerin mutlaka detaylı tetkik edilmesi gereklidir.
Risk
Genellikle kötü beslenen, zayıf bünyeli olanlarda, alkol kullananlarda, kansızlık sorunu bulunan kişilerde, şeker hastalarında çıban daha fazla meydan gelebilir.

Hastalık Sorgulama Programı