Çiçek Hastalığı


Bilgi

Çiçek hastalığının belirtileri arasında ateş, yorgunluk, baş ağrısı, sırt ağrısı, kırgınlık, ciltte döküntü, deride 8 ya da 9. günde kabuklanan içi iltihap dolu kesecikler, kusma ve ishal bulunur.

Sebep

Çiçek hastalığı, variola virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olup enfeksiyon hastalıkları tarihinin bilinen en ölümcül hastalıklarındandır. Çocuk ve erişkin yaştaki bireylerde görülebilir. İrinli kabarcıklar şeklinde döküntüler ve ateş ile seyreden, bulaşıcı ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Dünya genelinde uygulanan yaygın aşılama kampanyaları ile 1977 yılından itibaren ortadan kaldırılmıştır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak yani muayene ile konur.

Etken

Variola virüsü etkendir. Virus, tükürük damlacıklarıyla yani hasta kişiyle yüz yüze temasla geçer. Kirli çarşaf, giysilerle de bulaşabilir.

Tedavi

Çiçek, hastaların %30′ unda öldürücü olabilir. Çiçek hastalığının belirli bir tedavisi yoktur, destek tedavi ve izolasyon önerilmektedir. Hasta 6 hafta karantinaya alınır. Korunmanın tek yolu aşılanmadır. Ülkemizde de 1980 sonrasında çiçek aşısı uygulanmamaktadır. Aşı günümüzde son terör olayları nedeniyle oluşan biyolojik terörizm tehdidi nedeniyle yeniden gündeme gelmiştir.

Risk

Hastalar, döküntüleri kuruyana dek bulaşıcı sayılmalıdırlar. Hasta kişi, hemen izolasyona alınarak ve teması olanlara hemen aşı yapılarak virüsün yayılması önlenebilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı