Bilgi
Çiçek hastalığının belirtileri arasında ateş, yorgunluk, baş ağrısı, sırt ağrısı, kırgınlık, ciltte döküntü, deride 8 ya da 9. günde kabuklanan içi iltihap dolu kesecikler, kusma ve ishal bulunur.
Sebep
Çiçek hastalığı, variola virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olup enfeksiyon hastalıkları tarihinin bilinen en ölümcül hastalıklarındandır. Çocuk ve erişkin yaştaki bireylerde görülebilir. İrinli kabarcıklar şeklinde döküntüler ve ateş ile seyreden, bulaşıcı ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Dünya genelinde uygulanan yaygın aşılama kampanyaları ile 1977 yılından itibaren ortadan kaldırılmıştır.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik olarak yani muayene ile konur.
Etken
Variola virüsü etkendir. Virus, tükürük damlacıklarıyla yani hasta kişiyle yüz yüze temasla geçer. Kirli çarşaf, giysilerle de bulaşabilir.
Tedavi
Çiçek, hastaların %30′ unda öldürücü olabilir. Çiçek hastalığının belirli bir tedavisi yoktur, destek tedavi ve izolasyon önerilmektedir. Hasta 6 hafta karantinaya alınır. Korunmanın tek yolu aşılanmadır. Ülkemizde de 1980 sonrasında çiçek aşısı uygulanmamaktadır. Aşı günümüzde son terör olayları nedeniyle oluşan biyolojik terörizm tehdidi nedeniyle yeniden gündeme gelmiştir.
Risk
Hastalar, döküntüleri kuruyana dek bulaşıcı sayılmalıdırlar. Hasta kişi, hemen izolasyona alınarak ve teması olanlara hemen aşı yapılarak virüsün yayılması önlenebilir.

Hastalık Sorgulama Programı