Çocuk Felci


Bilgi

Vücut kaslarını felç edebilmesi yanında solunum kasları, gırtlak, yemek borusu, bağırsak ve idrar kesesi kaslarında da felç meydana getirebilir. Çocuk felci hastalığının büyük çoğunluğu subklinik yani önemli bir belirti vermeden atlatılabilir. Ancak yaklaşık %5’lik bir kısmında klinik belirtiler mevcuttur. Özellikle paralitik, yani felçli formunda solunum güçlüğü ve bazen ölüm meydana gelebilir. Paralitik olmayan polio belirtileri halsizlik, baş ağrısı, boğazda kızarıklık, hafif ateş, kusma, kol ve bacaklarda ağrıdır. Paralitik polio belirtilerinde ise bunlara ek olarak kaslarda güçsüzlük ve felç de vardır.

Sebep

Çocuk felci hastalığı tıp literatüründe poliomyelit veya polio hastalığı olarak bilinmektedir. Polio hastalığı, polio virüsünün neden olduğu, omurilikten çıkan sinir köklerini tutan ve vücut kaslarını felç edebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık en sık 5 yaşından küçük çocuklarda görülür, ancak daha büyük çocuklar da hastalığa yakalanabilir. Hastalık, erişkinlerde de nadiren ortaya çıkabilir.

Bakım

-

Tahlil

Ttıbbi öykü, nörolojik muayeneyi içeren detaylı fizik muayene, kan tetkikleri, serolojik testler, lomber ponksiyon (belden sıvı alınması), kültürler

Etken

Polio virüsü etkendir. Virüs ağızdan alınarak bulaşır. Su ve yiyeceklere lağım bulaşması, sineklerin ve böceklerin taşıması, salgın gibi etkenlerle bulaşabilir.

Tedavi

Polio tanı ve tedavisi çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocuk nörolojisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri) ve enfeksiyon hastalıkları bölümlerince yapılmaktadır. Çocuk felci hastalığının kesin tedavisi yoktur. Destek tedavisi (ağrı kesici ve ateş düşürmek için ateş düşürücü), istirahat ve fizik tedavi önerilmektedir. Genelde çocuk felci hastalığı geçiren çocukların büyük bir bölümü iyileşir. Ancak felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler düzelmez ve hayat boyu devam eder.

Risk

Aşılamanın yapılmadığı ve hijyen şartlarının kötü olduğu yerlerde görülmesi daha yaygındır. Aşılanan insanlar % 95 oranında hastalığa karşı koruma sağlarlar. Ülkemizde çocuk felci aşıları bebeğin 2. 3. 4. ve 18. aylarında ve 4-6 yaş arasında yapılmaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı