Bilgi
Vücut kaslarını felç edebilmesi yanında solunum kasları, gırtlak, yemek borusu, bağırsak ve idrar kesesi kaslarında da felç meydana getirebilir. Çocuk felci hastalığının büyük çoğunluğu subklinik yani önemli bir belirti vermeden atlatılabilir. Ancak yaklaşık %5’lik bir kısmında klinik belirtiler mevcuttur. Özellikle paralitik, yani felçli formunda solunum güçlüğü ve bazen ölüm meydana gelebilir. Paralitik olmayan polio belirtileri halsizlik, baş ağrısı, boğazda kızarıklık, hafif ateş, kusma, kol ve bacaklarda ağrıdır. Paralitik polio belirtilerinde ise bunlara ek olarak kaslarda güçsüzlük ve felç de vardır.
Sebep
Çocuk felci hastalığı tıp literatüründe poliomyelit veya polio hastalığı olarak bilinmektedir. Polio hastalığı, polio virüsünün neden olduğu, omurilikten çıkan sinir köklerini tutan ve vücut kaslarını felç edebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık en sık 5 yaşından küçük çocuklarda görülür, ancak daha büyük çocuklar da hastalığa yakalanabilir. Hastalık, erişkinlerde de nadiren ortaya çıkabilir.
Bakım
-
Tahlil
Ttıbbi öykü, nörolojik muayeneyi içeren detaylı fizik muayene, kan tetkikleri, serolojik testler, lomber ponksiyon (belden sıvı alınması), kültürler
Etken
Polio virüsü etkendir. Virüs ağızdan alınarak bulaşır. Su ve yiyeceklere lağım bulaşması, sineklerin ve böceklerin taşıması, salgın gibi etkenlerle bulaşabilir.
Tedavi
Polio tanı ve tedavisi çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocuk nörolojisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri) ve enfeksiyon hastalıkları bölümlerince yapılmaktadır. Çocuk felci hastalığının kesin tedavisi yoktur. Destek tedavisi (ağrı kesici ve ateş düşürmek için ateş düşürücü), istirahat ve fizik tedavi önerilmektedir. Genelde çocuk felci hastalığı geçiren çocukların büyük bir bölümü iyileşir. Ancak felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler düzelmez ve hayat boyu devam eder.
Risk
Aşılamanın yapılmadığı ve hijyen şartlarının kötü olduğu yerlerde görülmesi daha yaygındır. Aşılanan insanlar % 95 oranında hastalığa karşı koruma sağlarlar. Ülkemizde çocuk felci aşıları bebeğin 2. 3. 4. ve 18. aylarında ve 4-6 yaş arasında yapılmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı