Bilgi
Hastalık ishal ve yağlı dışkılamaya neden olur ve sonuçta beslenme yetersizliği ve vitamin eksiklikleri gelişir. Emilim bozukluğuna bağlı olarak, demir eksikliği anemisi, A vitamini emilemediği için gece körlüğü, B12 vitamini emilimine bağlı olarak kanamalar ve morarmalar, ayrıca nöropatik his kusurları oluşur. Bu çocuklar gelişen büyüme geriliği sonucu kısa boylu olurlar. Çölyak hastalığının başlıca belirtileri karın ağrısı, karın şişliği, kabızlık ya da ishal, iştahsızlık, bulantı, kusma, süt içememe, yağlı dışkılama ve kilo kaybıdır.
Sebep
Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın kişilerde gluten denilen buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteinin alınmasıyla oluşan vücudun kendi kendine yaptığı iltihabi durumdur. Gluten alındığında ince bağırsakta iltihap oluşmaya başlar. Çölyak hastalığı, ince bağırsaklarda meydana gelen bir emilim bozukluğudur ve hastaların ince bağırsağı Gluten isimli proteine karşı kronik alerjik hassasiyet gösterir. Çölyak hastalığın diğer adı “gluten enteropatisi” veya “çölyak spru”dur.
Bakım
-
Tahlil
Kan testleri serolojik özel testler (AGA, EMA) ile ön tanı konmakta ancak kesin tanı ince bağırsak biyopsisi ile konmaktadır. Biyopsi endoskopi yoluyla alınır.
Etken
Gluten proteinine karşı alerji söz konusudur. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar Gluten içerdiği için bu hastalarda hastalığın alevlenmesine neden olur. Genetik olarak yatkın kişilerde glüten alınmasıyla beraber vücut, glüteni yabancı madde olarak algılar. Bu antijene karşı antikor oluşturur. Oluşan antikorlar iltihabi sistemi devreye sokarak ince bağırsak yüzeyine hasar oluşturur.
Tedavi
Çölyak hastalığının tanı ve tedavisi ile gastroenteroloji, iç hastalıkları, çocuk gastroenterolojisi ve çocuk hastalıkları bölümleri ilgilenir. Tedavide iki temel prensip vardır. Birincisi sebebi ortadan kaldırmak veya önlemek, ikincisi ise hastalığın meydana getirdiği eksiklikleri (vitaminler, demir, mineraller v.s) tamamlamaktır. En önemli husus alerji yapan ‘Gluten’ maddesini içeren yiyeceklerden (buğday, arpa, çavdar ve yulaf ) sakınmaktır. Hayat boyum devam eden bir hastalık olduğu için mutlak bir tedaviden bahsedilemez. Glutenli yiyeceklerden kaçınmak bağırsakların iyileşmesini sağlar, ancak belirtilerin tamamen geçmesi aylar hatta yıllar alabilir.
Risk
Gluten enteropatisi tip-1 diyabet, otoimmün hastalık, kolit (kalın bağırsak iltihabı), laktoz intoleransı, Down sendromu ve barsak kanseri olanlarda daha yaygındır. Daha çok çocuk yaşlarda görülmekle beraber her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır.

Hastalık Sorgulama Programı