Bilgi
Ateroskleroz belirtileri arasında, daha doğru bir ifade ile aterosklerozun neden olduğu hastalıklar, göğüs ağrısı, nefes darlığı, görme kaybı, kol ve bacakta uyuşukluk, ağrı ve güçsüzlük, ciltte renk değişikliği, yürüme güçlüğü ve karın ağrısı bulunmaktadır. Ateroskleroz vücuttaki bütün atardamarları (arterleri) etkileyebilir ama genellikle kalp, beyin ve bacak damarlarını etkiler. Kalbi besleyen koroner damarları tutarsa koroner arter hastalığı (KAH) meydana gelir. Göğüs ağrısına (anjina) veya kalp krizine (kalp enfarktüsü)neden olur. Beyin damarlarında meydana gelen ateroskleroz inmeye (felç) neden olur. Bacak damarlarında geliştiğinde bu durum yürürken ağrı, bacaklarda yara (ülser) ve gangrene neden olur.
Sebep
Damar sertleşmesi “Ateroskleroz” olarak da bilinir. Arter iç duvarında, yani aterom denilen sarı yağ plakların oluştuğu bir durumdur. Damar duvarında biriken bu plaklar, yağ (kolesterol), kalsiyum ve diğer maddelerden oluşur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, EKG, ekokardiyografi, gereğinde anjiyografi
Etken
Aterosklerozun oluşumuna, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ya da kötü kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) yüksekliğinin neden olduğu düşünülmektedir. Bu iki etken, arter iç duvarını (endotel) zedeleyerek burada plak birikimlerinin oluşmasına neden olan bir bağışıklık sistemi cevabı yaratırlar. Zaman geçtikçe plak birikimleri damarın sertleşmesine ve çapının daralmasına neden olarak, kanın oksijen ve diğer besin ürünlerini dokulara taşımasına engel olur.
Tedavi
Ateroskleroz tanı ve tedavisi ile kardiyoloji, iç hastalıkları, endokrinoloji ve kalp ve damar cerrahisi doktorları ilgilenmektedir. Sigarayı bırakma, diyet ve düzenli egzersiz yapma gibi hayat tarzı değişikliklerini; aspirin, statin ve ACE inhibitörleri gibi ilaçları ve daralmış arterleri genişletmek için uygulanan koroner anjiyoplasti gibi cerrahi yöntemleri içerir.
Risk
Sigara içenler, hipertansiyon ve diyabet hastaları, sedanter yaşayanlar, santral obezler (karın çevresi geniş olan kilolu bireyler) damar sertliği ve ona bağlı gelişebilecek komplikasyonlar açısından risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı