Bilgi
Osteoartrit herhangi bir eklemde görülebilir, ancak genellikle kalça, diz ve belkemiği eklemlerinde oluşur. Ayrıca ellerde tırnağa yakın eklemlerde ve ayakta baş parmak kökündeki eklemde de oluşur. Hareket kabiliyetinde azalma, egzersiz yapamama, eklemi kavrayan kaslarda zayıflama ve küçülmeler diğer belirtileri arasında sayılabilir. İstirahatle azalan ve egzersiz sırasında ve sonrasında artan eklem ağrısı en tipik belirtisidir.
Sebep
Dejeneratif Eklem Hastalığı, ya da kireçlenme, eklemlerde kıkırdak yıkımından dolayı oluşan eklem ağrılarına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalık türüdür. Eklem kireçlenmesi veya osteoartrit olarak da bilinir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Osteoartritin nedeni eklem kıkırdağında meydana gelen hasarlanmadır. Harap olan kıkırdak dokusu üzerine kalsiyum çökerek kireçlenme meydana gelir. Kıkırdak yıkımına yol açabilen durumlar arasında; şişmanlık, eklem yaralanması, eklem zarında iltihap (iltihaplı romatizmal hastalıklar) ve kalıtımsal özellikler bulunmaktadır.
Tedavi
Dejeneratif eklem hastalığı henüz başlangıç aşamasındaysa, ağrıyan eklemlerinizi hareket ettirmeniz için egzersiz yapmanız ve şişmanlık varsa kilo vermeniz önerilir. Hastalığın ilerlemiş durumlarında, ağrı kesiciler ve ibuprofen, gibi iltihap giderici ilaçlar kullanmanızı önerilebilir. Böyle durumlarda hastanın kilo vermesi en öncelikli olandır. İlaçların yan etkileri dikkate alındığında tedavinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiği aşikardır.
Risk
Dejeneratif Eklem Hastalığı sıklıkla yaşlılarda görülür. Hem kadınlarda hem de erkeklerde benzer oranlarda görülebilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı