Bilgi
Hastalığın belirtileri haftalar ve aylar içinde yavaş olarak gelişir. Unutkanlık, konuşma bozukluğu, yazma bozukluğu, insanları tanımada bozukluk, sağ ve solu karıştırma gibi beynin çalışmasının bozulmasına ait belirtiler görülür. Zaman içinde daha ağır belirtiler de görülmeye başlar. Kaslarda kasılmalar, dengesizlik, görme bozuklukları gelişir. Hastalığın başlangıcından itibaren 3-12 ay içinde ölüm görülür.
Sebep
Bu hastalık beyin dokusu iltihabı geçiren hayvanların etinin yenmesiyle insanlara geçen bir hastalıktır. İnsanlarda da yine beyin dokusu iltihabı olur. Oluşan hastalık yavaş ilerleyen, tanısı zor ve ölümlere neden olabilen karakterdedir. Hastalığın hayvanlarda olan şekli "deli dana hastalığı" veya "bovine spongiform ensefaliti", insanlarda olan şekli ise Jakop-Creutzfeldt Hastalığı olarak adlandırılmalıdır.
Bakım
-
Tahlil
Hastalığın kesin tanısı mikrobun vücutta yarattığı bağışıklık moleküllerinin yani antikorların kanda tespit edilmesiyle konulur.
Etken
Hastalık "prion" denilen virüslerden daha basit yapıdaki mikroplarla bulaşır. En sıklıkla etkilenmiş hayvanın etinin yenmesiyle insanlara geçer. Diğer geçiş yolu da özellikle sağlık personelinin hasta insanlara ait kanla temasıyla olabilir.
Tedavi
Bilinen kesin bir tedavisi olmadığından korunma önlemleri çok önemlidir.
Risk
Hasta olduğu bilinen hayvanlara ait etler yenmemelidir. Bu tip etler imha edilmelidir. Sağlıkçılar da hasta insanlara ait kanlı aletlerle temastan kaçınmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı