Sedef


Bilgi

Diz ve dirsekte ciltte pullanma, kaşıntı, döküntü, ciltte kalınlaşma, sedef renginde kabuklanma ve kızarıklık, tırnakta kalınlaşma ve eklem ağrısıdır.

Sebep

Halk arasında Sedef hastalığı olarak da bilinen Psöriasis, deride kızarıklık, kalınlaşma ve sedef renginde kabuklanmalar ve dökülmeler şeklinde kendini gösteren, genellikle dirsek, diz, kafa derisi, gövde ve tırnakları tutan kronik bir deri hastalığıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gereğinde kan tetkikleri ve cilt biyopsisi ile tanı konulur.

Etken

Hastalığın nedeni, bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucu vücudun kendi normal cildini yabancı bir doku gibi görmesi ve ona saldırmasıdır (otoimmun hastalık). Genetik yatkınlığı olanlarda; psikosomatik mekanizma, sigara, alkol, travma, enfeksiyon odakları ve bazı ilaçların (antimalaryal ilaçlar, lityum, beta blokerler gibi) kullanımı ile bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir bozukluk sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Tedavi

Tedaviye deriye dıştan sürülen ilaçlarla başlanılır. Bu uygulamalarda önce kepek dökücü ilaçlarla yüzey temizlenir ve diğer ilaçların etkinliği arttırılır. Güneş ışığı tedavisi (fototerapi) bölgesel tedaviler arasında kullanılmaktadır. Hastalığı yaygın olanlarda sistemik ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Risk

Genetik yatkınlık, sigara, alkol, fazla güneş ışığına maruz kalma
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı